Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23 ноември – Ден на психотерапията

Снимка: PIxabay

На днешния 23 ноември се отбелязва Денят на психотерапията. Тя успява да отговори по адекватен начин на страданията, свързани с човешките потребности. Българската асоциация по психотерапия (БАП) е регистрирана като неправителствена организация на 23 ноември 1993 година.

Тя има свои Устав и Етичен кодекс. БАП е член на Европейската асоциация по психотерапия (ЕАП) и е Национална присъждаща организация за квалификацията „психотерапевт“. Като такава тя изгражда и поддържа националния Регистър на психотерапевтите в Република Българияи полага усилия за регламентирането и утвърждаването на психотерапията като професия.

Психолозите и психотерапевтите у нас продължават да работят без регулация – защо?

“Това е един много сложен въпрос, който се обуславя от много фактори. Може би защото е наистина много трудно да се стигне до компромис и взаимно съгласие по отношение това какви точно трябва да бъдат правилата и начина на регулиране  на тези две професии – психолог и психотерапевт. Дали да гледаме на тях като не една и как да се регламентират различните видове практики в самата гилдия“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Велислава Донкина, клиничен психолог и председател на Асоциацията на психолозите и психотерапевтите в България и допълва:

В България практикуването и утвърждаването на тази професия е свързано с много трудности, пред които всеки един от нас преминава, както и тези, които преди нас са поставили началото на това дело. Може би, когато подхождаш с много ентусиазъм, трябва да се бориш с много неща от реалността. Много пъти падаш, нараняван си, разочарован си, може би това доста изостря нещата. В самата гилдия все още е много трудно. Постоянно се натъкваме на примери, че въпреки доброто желание на всички да има диалог и конструктивен подход, това все още много ни убягва.

Също и защото в реалността на държавността и на законите това изисква много усилия и съгласието в гилдията е подготовката за дълъг път. В различните страни по света – в Европа и САЩ - този въпрос е регламентиран по различен начин. И наистина всяка страна трябва спрямо своята реалност да извърви този път, който е неизбежен и той е нужен за доброто на хората, които практикуват“.

Мисията на психотерапията е да освобождава хората“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Пламен Димитров, психолог.

“Имаме регистри, в които всички нуждаещи се граждани могат да видят кои са хората, които са приели етичните и професионални стандарти. Две асоциации поддържат ежегодно актуализирани регистри на правоспособните колеги, но това е доброволно. Има много, които изобщо не са квалифицирани.  Това са хора, предлагащи услуги на пазара, често пъти със съмнителна стойност и подвеждащо, някой път и опасно за хората. Всеки седми човек е минал през хора, които не са квалифицирани и те са го наранили допълнително. Ние знаем, че тази регулация трябва да стане задължителна и да е държавна политика, както това е във водещите страни.

Професията психотерапевт е една от най-внимателно регламентираните в световен мащаб в страните, от които искаме да се учим“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56