Музикантите Борислав Илиев – китара, Димитър Сираков – бас китара и Стоил Иванов – барабани представят своя авторски албум "OverPlay" с джаз композиции, повлияни от традиционния и модерния джаз и вдъхновени от ритмичното богатство на автентичния българския фолклор.
Джаз триото се обединява от любовта към джаза и безкрайните творчески възможности и свободата на изразяване, които тази музика предоставя. Музиката е написана от китариста Борислав Илиев и барабаниста Стоил Иванов и отвежда слушателя в света на импровизациите и вдъхновението на младите музиканти.
Какво разказват тримата музиканти в "Артефир" – чуйте от звуковия файл.
Започва да свири на китара на 7-годишна възраст в родния си град Горна Оряховица, а на 15 е приет в Национално училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" (Русе), със специалност класическа китара. Продължава образованието си в Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София със специалнос „Поп и джаз китара“, а през 2021 година е приет със специалност „Тамбура“ при гл. ас. Димитър Христов. Участник в Майсторски класове на имена като Don Braden, Jigg Whigham, Joris Teepe и други.
Борислав Илиев свири с групите Outhentic, Ginger Groove, Gypsy jazz квартета Para Hot Jazz, Jazzanitza и др. През 2019 година записва албума - Transparent с група Outhentic, през 2022 година записва албума "Be-Bop-Hop-Trop" с Jazzanitza, както и авторският си албум Overplay. Участник е в множество престижни фестивали, форуми и събития като A to Jazz, Plovdiv Jazz Fest, Международен джаз фестивал - Банско и др.
Стоил Иванов “Stiu” е барабанист и композитор. Започва да свири на пиано още от 6 годишна възраст, а ударни инструменти на 12 години. Средното си образование завършва в НУМТИ “Добрин Петков” в Пловдив със специалност „Ударни инструменти“. По-късно завършва бакалавър и магистратура при проф. Христо Йоцов в Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София.
Свири в етно-джаз формацията Outhentic, с която имат записан албум Transparent през 2019 г., също така в Ginger Groove – франкофоните на българската сцена и е участник в проектите на Венци Благоев "Джаз за деца" и “Джазтет”, както и в спектакъла за деца “Алиса в страна на джаза“. През 2022 г. започва концертна дейност с братя Владигерови. Писал е музика за танцовия проект Slipstream на фестивала Black Box с хореограф Михаела Гривева. През 2022 г. записва албумът "Ето ме" на актрисата Ралица Ковачева-Бежан. Участвал е в Майсторски класове на имена като Don Braden, Милчо Левиев, Jiggs Whigham, Francisco Mela, Joris Teepe, Gene Jackson и др. Концертирал е на сцената на A to Jazz, Jazz Forum Stara Zagora, Haskovo Jazz Fest, Plovdiv Jazz Fest и много други фестивали.
Димитър Сираков е роден 1991г. в Асеновград. На 10-годишна възраст започва да свири на пиано, на 13 на контрабас, а на 15 и на бас китара. През 2010г. завършва Пловдивското музикално училище и е приет в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София в катедра „Поп и джаз музика“ със специалност „Контрабас и бас китара“. По време на следването си участва в Майсторските класове на Милчо Левиев и Петър Славов, организирани от НБУ - София. През 2014 г. завършва Бакалавърската си степен в НМА с Първа национална награда ,,Проф. Панчо Владигеров'' за цялостна музикална дейност, а през 2015 г. завършва Магистърска степен "Педагогика на обучението по музика" в НМА с пълно отличие.
Свирил е заедно с Милчо Левиев, Антони Дончев,Васил Петров, Камелия Тодорова, Shelly Berg, Leonid Ptashka, Conrad Herwig, Craig Bailey, Ronnie Romero, Carl Sentance, Simon Phillips и др. През 2022г. С Intelligent Music Project представя България на Евровизия с песента Intention. Участник е в множество престижни фестивали, форуми и събития като A to Jazz, Plovdiv Jazz Fest, Международен джаз фестивал - Банско и др.
Снимки – личен архив и БНР"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg