На времето Ванга казала на майка му: "Имаш две мъжки. По-големото (пианистът Иван Дреников – б.а.) се бори с едно трикрако черно чудовище, а у малкото живеят всички изкуства". И наистина, общувайки с Андрей Дреников, човек винаги се чуди кой от талантите му е най-широко застъпен. Той пее, свири на пиано и цигулка, композира… освен това е прекрасен актьор и (нещо, което малцина знаят!) – рисува чудесно! Животът му отстрани изглежда като едно неспирно шоу, но може би единствено той си знае каква е цената на това да си вечно на път и на сцената, и в студ и пек, здрав и болен, да забавляваш хората и да им доставяш радост.
Андрей Дреников e роден през 1950 година в София, в семейството на потомствени музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия "Панчо Владигеров") в класа по цигулка на проф. Боян Лечев. Още като ученик свири като концертмайстор и солист на камерни оркестри с диригенти Емил Чакъров, Емил Табаков и Емил Янев. Като студент основава квартет "Дреников", който съществува до завършване на следването му и свири като концертмайстор в Студентския академичен симфоничен оркестър. През 1973 работи в Пловдивската филхармония, през 1975-77 е концертмайстор на естрадния оркестър "Младост" към Ансамбъла на Строителни войски, където отбива военната си служба. До 1981 свири в Симфоничния оркестър на БНР. Три години е водещ на предаването "Музикален магазин" на БНТ. Водещ в БНР на предаването "В музикалното студио". От 1994 до 2000 работи в Центъра за работа с деца в Община "Люлин" - София.
Андрей Дреников се изявява като импровизатор, певец, цигулар, пианист, драматичен и комедиен актьор, шоумен и автор на голяма част от текстовете на своите песни. Композира от ранна възраст в различни жанрове. Творчеството му обхваща стотици детски, театрални и естрадни песни, музика за над 110 постановки за драматичен и куклен театър в София и страната. Написал е музика за много радио и телевизионни новели, филми, пиеси и други предавания. Като композитор и изпълнител изнася стотици концерти за деца и възрастни със своя музика. Получава награди за театрална музика, над 40 награди за детска музика и награди за естрадна музика на различни поп фестивали. Автор е още на балет-приказка, пиеси за цигулка, пиано, виолончело и други инструментални композиции.
"В живота си винаги съм казвал, че много уважавам амбициозните хора, но почти ненавиждам болно амбициозните – казва Андрей Дреников. – Имах много щуро детство, палувах и играех на воля… и въпреки това при страхотна конкуренция бях приет първи в музикалното училище и трети в Консерваторията, след Минчо Минчев и Димитър Данчев. Имам прекрасни спомени от младежките си години, защото общувах с невероятни музиканти. С Емил Чакъров бяхме приятели и два пъти сме свирили с него двойни концерти за цигулка – от Моцарт и от Вивалди. След това всеки пое по своя път, защото Съдбата е различна и разнолика за всеки"…
За детството, за своите родители, за годините, прекарани в музикалното училище и Консерваторията и за много, много интересни моменти от невероятната си сценична кариера Андрей Дреников разказа при своето гостуване в студиото на "Предаване без име". Малка част от разговора ви предлагаме в звуковия файл, а цялото интервю можете да чуете в две поредни съботи – на 26 ноември и 3 декември – от 11.00 часа по програма "Христо Ботев".
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg