Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъже за пример

Акад. Чавдар Славов
Снимка: Кирил Чобанов

Заглавие на филм, сюжет от живота. Това бе отправната точка в разговора "За здравето" с акад. Чавдар Славов. Преди повече от 20 години екип уролози "родиха" термина "мъжко здраве", който вече е твърде популярен. Но знаем ли какво включва той? Профилактика, редовни изследвания и преглед при специалист, "едно на ум" към хранителните добавки, залели пазара,  отговорност и доверие към утвърдените терапевтични схеми.

Разговора с акад. Славов – началник на Клиниката по урология и андрология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", подредихме по приоритети. В началото потърсихме корените и причините за възникване на болестите на простатата: ДПХ (уголемена жлеза), простатит, рак. И при тези диагнози решаваща роля има наследствеността, но и начинът на живот, професията, отговорността ни като мъже, бащи и съпрузи. Следващият кръг от въпроси бе насочен към симптомите, профилактиката и диагнозата. Туширането на простатата, колкото и нежелано да е от пациентите, изследването на кръвния туморен маркер PSA, ехографията, скенерът, когато се налага, и биопсията остават "златните стандарти" в диагностицирането.

В поредния брой "За здравето" отново акцентирахме върху т.нар. хранителни добавки, огромният им брой на пазара, агресивната реклама и нерядко – подвеждаща информация. "Като лекар аз вярвам в лекарствата и доказаните терапевтични схеми, не отричам добавките и различните билки и стимуланти, но след задължителната консултация със специалист" – подчерта акад. Ч. Славов.


В минутите на редактора гост е проф. Тодор Кантарджиев с коментар за епидемиологичната обстановка и очакваните грипни вируси. На въпрос на Кирил Чобанов за наличните ваксини, особено за възрастните хора, проф. Кантарджиев увери, че проблем в това отношение няма да има.


Предаването "За здравето" в последната събота на ноември започна с новината за току-що оперираното бебе в Киев от кардиохирурга проф. Борис Тодуров, при това на аварийно осветление. Част от интервюто със заслужилия лекар на Украйна, дадено в края на месец март за вестник "Форум Медикус", бе излъчено и в нашето предаване на 6 април 2022 г.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10