Заглавие на филм, сюжет от живота. Това бе отправната точка в разговора "За здравето" с акад. Чавдар Славов. Преди повече от 20 години екип уролози "родиха" термина "мъжко здраве", който вече е твърде популярен. Но знаем ли какво включва той? Профилактика, редовни изследвания и преглед при специалист, "едно на ум" към хранителните добавки, залели пазара, отговорност и доверие към утвърдените терапевтични схеми.
Разговора с акад. Славов – началник на Клиниката по урология и андрология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", подредихме по приоритети. В началото потърсихме корените и причините за възникване на болестите на простатата: ДПХ (уголемена жлеза), простатит, рак. И при тези диагнози решаваща роля има наследствеността, но и начинът на живот, професията, отговорността ни като мъже, бащи и съпрузи. Следващият кръг от въпроси бе насочен към симптомите, профилактиката и диагнозата. Туширането на простатата, колкото и нежелано да е от пациентите, изследването на кръвния туморен маркер PSA, ехографията, скенерът, когато се налага, и биопсията остават "златните стандарти" в диагностицирането.
В поредния брой "За здравето" отново акцентирахме върху т.нар. хранителни добавки, огромният им брой на пазара, агресивната реклама и нерядко – подвеждаща информация. "Като лекар аз вярвам в лекарствата и доказаните терапевтични схеми, не отричам добавките и различните билки и стимуланти, но след задължителната консултация със специалист" – подчерта акад. Ч. Славов.
В минутите на редактора гост е проф. Тодор Кантарджиев с коментар за епидемиологичната обстановка и очакваните грипни вируси. На въпрос на Кирил Чобанов за наличните ваксини, особено за възрастните хора, проф. Кантарджиев увери, че проблем в това отношение няма да има.
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg