Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвена Христова

Слънчевите деца могат да печелят медали

Фондация "Живот със Синдром на Даун" стартира дарителска кампания

Синдром на Даун
Снимка: @pixabay

На 29 ноември отбелязваме Световния ден на дарителството и щедростта. Това е денят, в който празнуваме "Щедрия вторник".

"Това е денят, в който празнуваме щедростта и така призоваваме хората да даряват, защото има страхотни примери, че дарителството действително може да промени нечий живот“, споделя  в "Нашият ден" Силвена Христова, председател на фондация "Живот със Синдром на Даун".

Целта на кампанията, която организира фондацията, е да се осигурят средства, за да могат 20 деца със Синдром на Даун да плуват и да участват на състезания през 2023 г.

Все още обществото не може да се раздели с негативните стереотипи, както и с преодоляване на предразсъдъците и опровергаването на митовете, наслоени в публичното пространство към възможностите и спецификите на хората с тази генетична аномалия. Пред последните години се наблюдава променя в нагласите и мненията, но всичко се случва много бавно.

По инициатива на фондация "Живот със Синдром на Даун" през 2019 г. са направени промени в учебниците по биология за 10 клас, тъй като имаше нужда информацията за тази генетична аномалия да бъде актуализирана, посочва Силвена Христова.

"Това беше една от дългите ни борби, за да можем да убедим издателства и МОН доказвайки с факти, че информацията за Синдром на Даун в учебниците по биология беше непроменена в продължение на 20-30 години. Беше наложително това да се промени, защото учениците четат остаряла информация, която е остаряла и не е вярна, и това влияе върху тяхното отношение при общуването с деца, живеещи със Синдром на Даун“, подчертава Силвена Христова.

Тя вярва, че ако бъде намерено финансиране, ще излезе и третата част на първата детска книжка в България, посветена на децата със Синдром на Даун и озаглавена "Слънце в семейството. Приключенията на Крис и Микаела“. 

Можете да подкрепите кампанията и с дарителски SMS с кодова дума DMS PLUVANE на номер 17 777 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05