Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творби на Борис Денев гостуват на ХГ "Владимир Димитров – Майстора"

Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" посреща гостуващата изложба с творби на патрона на Великотърновската галерия – Борис Денев. Представени са негови рисунки и живопис.  Експозицията се открива на 30 ноември 2022 г. в 17.30 ч.

Настоящата изложба е продължение на вече утвърдената традиция за обмен на изложби между галериите в страната. През тази година във Велико Търново бе показана изложба на Кюстендилската изобразителна школа с творби от фонда на галерията.

Всепризнатият майстор на пейзажа Борис Денев е роден на 7 февруари 1883 г. във Велико Търново и е наследник на известния Чоканов род. Особено любима негова тема е родният Търновград с романтиката и очарованието на старинната архитектура. Наред с това той е с респектиращи успехи в областта на баталната живопис. Взема участие в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война като военен художник. В затишията между сраженията Борис Денев увековечава в стотици ескизи, скици и рисунки бойната слава на България и подвизите и саможертвата на нейните синове, от които рисунки и ескизи по-късно се раждат вълнуващи художествени произведения.

След като изоставя военната живопис, търновският художник е назначен като учител в Първа мъжка гимназия в София, за да редактира издаваната от Министерството на народното просвещение детска литература. Тази длъжност заема до 1931 г., след което се отдава на свободна практика. През същата година става носител на "Кирило-Методиевата награда" на БАН.

Борис Денев познава заслужената слава, но и несправедливата обида. На 1 ноември 1944 г. е арестуван и прекарва пет месеца в Софийския затвор и пет месеца в Дупнишкия лагер, без да бъде съден. Освободен е на 25 август 1945 г. при необяснимата забрана да се занимава с живопис на открито като "народен враг". Изключен е и от Съюза на българските художници.

Доживява пълната си реабилитация. Удостоен е през 1967 г. със звание "Заслужил художник". Умира на 31 декември 1969 година.

По материали на Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16