Как да потърсим правата си, когато сме дали под наем имот и имаме проблеми и спорове с наематели? Колко дълго може да продължи една съдебна процедура при такъв казус? Може ли имот, даден под наем, да бъде преотдаден на трето лице?
Известният български диригент Николай Лалов, който от години живее и работи в Лисабон, Португалия , е отдал собствен апартамент под наем на юридическо лице. На 9 септември 2022 г. в "Законът и Темида" той разказа за своя казус. Преди 12 години закупува със съпругата си апартамент на ул.“ Иван Вазов“ с идеята, когато се върне в България да има удобно и хубаво жилище в центъра на София.
Ето какво сподели Николай Лалов в предаването:
"Няма промяна в казуса. Не бих казал, че съм отчаян, но съм озадачен. Продължавам да плащам данъци и сметки, не мога да направя ремонт в апартамента, не мога нищо да ползвам в него... Чакам решение в съда за няколко съдебни процеси. Водя едно дело, което отделна част от историята. В предаването от 9 септември самият Велинов спомена, че ще се срещнат с нас, но така и не се обадиха, не се срещнахме, нито ни беше отправено някакво предложение.
Чуйте повече от звуковия файл.
Редакторът на предаването Таня Любенова разговаря с адв. Асен Велинов. Ето какво заяви той:
"През тези два месеца нищо не се е случило. Българската съдебна система работи бавно – едно дело може да тече 2-3-4 години. Така че делото, очевидно, няма да приключи скоро. Аз се възползвам от ефира, който сте ми дали, и ще направя предложение на г-н Лалов. Тъй като той води всички дела и той ме съди, аз ще му предложа да ми плати всички разноски, които съм направил до момента, и да забравим за случая. Ние не сме го ограничили по никакъв начин, не правим нищо, което да му пречи, така че той може да си използва имота, само че има страх от това, че съдът може да се произнесе в наша полза. И тогава нещата ще придобият съвсем различен оттенък.
Чуйте повече от звуковия файл.
Коментар по темата на адв. Захари Генов – консултант на предаването "Законът и Темида":
"Винаги има прагматични начини да се реши определен спор. В този случай имаме едно изложение и от двете страни, но разбирам и че договорът е бил направен от това юридическо лице-наемател (самия адв. Асен Велинов и неговия и г-н Герджиков). Очевидно е, че договорът, когато е направен, е направен от страна и в защита повече на наемателя, а не на наемодателя. По принцип винаги когато има такива сключвания на договори и когато едната страна притежава съответно юридически правоспособности, е необходимо другата страна да не разчита на тази правоспособност, защото тази правоспособност понякога дава възможност да се получат по-големи облаги от наемателя.
Разбирам, че са започнали едни ремонти и ние не можем да разберем дали това е фиксирано в договора – за какви ремонти и подобрения става въпрос? Когато не е указано точно за кои ремонти става въпрос, а е явно, че тези ремонти представляват едни подобрения, които увеличават стойността на вещта, обикновено в такива случаи в договора трябва да залегнат клаузи, които да кажат. Ние не знаем какви са клаузите в договора, които дават възможност да се правят такива ремонти и кои от тези ремонти ще бъдат в такъв смисъл, че да увеличават стойността и на самия имот.
По отношение на това положение, където едната страна е обявила, че този договор е бил прекратен. Познатата, на която Николай Лалов е дала да подпише договора от негово име, е починала вече. Становището, че договорът е вече прекратен – няма такова нещо. След като Лалов е дал на тази дама да подпише договора от името и за сметка на наемодателя, това, че тя е починала, не дава основание да се прекрати договорът. Починалата е действала като пълномощник, като представител и това, че тя е починала, не дава абсолютно никакво отражение на перфектността на сключения вече договор. Той продължава да действа. Двете страни по договора са напълно перфектни. Ние не разполагаме със самия договор, за да разберем какви са клаузите."
Адв. Захари Генов допълва: "Аз мисля, че предложението на адв. Велинов е напълно приемливо. Адв. Велинов говори за разноските по делата. Докато г-н Лалов смята, че тук влизат и тези разноски във връзка с извършените ремонти и подобрения, на база на които е приспаднат наем. При това положение смятам, че най-удачно е г-н Лалов да приеме това, защото се получава нещо нескончаемо. Има и нещо друго – този контакт, който трябва да има между двете страни, явно е, че отношенията им са навлезли в друг етап и много трудно могат да се съберат и да направят някакво споразумение. Затова трябва да им помогне някакъв страничен човек."
Чуйте пълния коментар в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg