Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселка Кунчева: Вярвам, че театърът е Дон Кихот

7
Снимка: @mltbg

Спектакълът "Дон Кихот" е най-новото заглавие в репертоара на Младежкия театър "Николай Бинев". Постановката и драматизацията по прочутия роман на Мигел де Сервантес са дело на режисьорката Веселка Кунчева.

"Мисля, че времената, в които живеем, наистина имат нужда от един Дон Кихот, който да ни даде надежда.
В спектакъла ние не разказваме за Дон Кихот на Сервантес точно, а разказваме за съвременния Дон Кихот, който, разбира се, е свързан с идеята на Сервантес за този персонаж.


Това, с което се занимаваме, е премахването на материалността, връщането на вярата, загубата на ценностите, на надеждата, на честта, на достойнството. Това е битка, която не може да бъде спечелена, но идеята е да се бориш, дори и да знаеш, че битката е обречена.
Да продължаваш да се бориш – това е идеята, която носи Дон Кихот в себе си.
Един от първите въпроси, които си зададохме с Мариета Голомехова, е: Има ли съвременен Дон Кихот и виждали ли сме го, чували ли сме за него в реалността?
И човекът, за когото се сетихме, е Кристиан Таков", сподели в "Артефир" Веселка Кунчева.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


Ролята на Дон Кихот изпълнява актьорът Александър Хаджиангелов. В образа на Санчо Панса се превъплъщава Светослав Добрев.
В представлението участват още Августина-Калина Петкова, Александър Йорданов, Ахмед Юмер, Вежен Велчовски, Гергана Христова, Димитър Иванов, Кирил Недков, Кристина Янева, Николай Луканов, София Трейман, Ралица Туджаро, Юлиян Петров, Ярослава Павлова.
Сценографията и костюмите са на Мариета Голомехова, композитор е Милен Апостолов, хореограф – Явор Кунчев.

Премиерата е на 7 декември на Голямата сцена в Младежкия театър "Николай Бинев".


Снимки:Александър Богдан Томпсън / ФС на МТ "Николай Бинев"

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23