След юбилейното си представяне с акварелни творби във варненската галерия "Графити" през лятото, художничката Селма Тодорова отбелязва 60-ата си годишнина и в София с голяма изложба на акварел и маслена живопис. Юбилейната експозиция "Следи по пътя" се открива тази вечер (9 декември) в зала "Райко Алексиев" на Съюза на българските художници. В нея талантливата Тодорова е подбрала 54 от най-ярките и знакови за художествените ѝ търсения творби в различни жанрове, техники и цикли.
Пълната ретроспекция на изминатия творчески път през последните 20 години Селма Тодорова представя в отделно издание – едноименен каталог към изложбата, в който са отпечатани 180 от нейните акварели и живописни платна и в който художникът сценограф и директор на галерия "Аrt-Art" във Флоренция Арманд Ксомо пише:
"Селма се е оформила като художник чрез най-добрите български традиции и художествени идеали, с академична основа, която отразява ценностите на всички страни под съветско влияние – един строг и твърд академизъм, при който реализмът е водещ и провъзгласява славата на нов социален ред. В нея обаче виждам наследството на великия художник Владимир Димитров-Майстора, при който преобладават автентичността, дълбоката символична сила и тясната връзка между индивида и природата, подкрепена от Висшия Дух.
Реализмът, използван от Селма в нейните творби, се изразява чрез материалното тяло като съд за прераждането на душата."
Портретите, пейзажите и голямо форматните фигурални композиции, които зрителите могат да видят в изложбата, са част от следите, оставени от художничката, но нейните творчески изяви са в много по-широк спектър: икона, илюстрация, оформление на книгата, дизайн на облеклото и графичен дизайн. Преподава рисуване и живопис. Има над 50 самостоятелни изложби и редица участия в общи изложби, арт симпозиуми и форуми в България, Индия, Китай, Корея, ЮАР и редица европейски държави. Носител е на множество национални и международни награди за акварел, маслена живопис, дизайн на облеклото и цялостно творчество. Селма Тодорова е президент на фондация "Международно акварелно общество – България", куратор на Международно триенале на акварела – Варна (2016, 2019, 2022) и Международен младежки фестивал на акварела – Пловдив (2019, 2022). Нейни картини са собственост на Министерство на културата, Народното събрание, СБХ, градски художествени галерии, посолства и колекционери в страната и зад граница.
За "следите по пътя" и за цялостната концепция на юбилейната изложба може да чуете в звуковия файл от художничката Селма Тодорова.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg