Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Следи по пътя" – акварел и маслена живопис на Селма Тодорова

4
Сезоните на живота

След юбилейното си представяне с акварелни творби  във варненската галерия "Графити" през лятото, художничката Селма Тодорова отбелязва 60-ата си годишнина и в София с голяма изложба на акварел и маслена живопис. Юбилейната експозиция "Следи по пътя" се открива тази вечер (9 декември) в зала "Райко Алексиев" на Съюза на българските художници. В нея талантливата Тодорова е подбрала 54 от най-ярките и знакови за художествените ѝ търсения творби в различни жанрове, техники и цикли.

Пълната ретроспекция на изминатия творчески път през последните 20 години Селма Тодорова представя в отделно издание – едноименен каталог към изложбата, в който са отпечатани 180 от нейните акварели и живописни платна и в който художникът сценограф и директор на галерия "Аrt-Art" във Флоренция Арманд Ксомо пише:

"Селма се е оформила като художник чрез най-добрите български традиции и художествени идеали, с академична основа, която отразява ценностите на всички страни под съветско влияние – един строг и твърд академизъм, при който реализмът е водещ и провъзгласява славата на нов социален ред. В нея обаче виждам наследството на великия художник Владимир Димитров-Майстора, при който преобладават автентичността, дълбоката символична сила и тясната връзка между индивида и природата, подкрепена от Висшия Дух.

Реализмът, използван от Селма в нейните творби, се изразява чрез материалното тяло като съд за прераждането на душата."

Портретите, пейзажите и голямо форматните фигурални композиции, които зрителите могат да видят в изложбата, са част от следите, оставени от художничката, но нейните творчески изяви са в много по-широк спектър: икона, илюстрация, оформление на книгата, дизайн на облеклото и графичен дизайн. Преподава рисуване и живопис. Има над 50 самостоятелни изложби и редица участия в общи изложби, арт симпозиуми и форуми в България, Индия, Китай, Корея, ЮАР и редица европейски държави. Носител е на множество национални и международни награди за акварел, маслена живопис, дизайн на облеклото и цялостно творчество. Селма Тодорова е президент на фондация "Международно акварелно общество – България", куратор на Международно триенале на акварела – Варна (2016, 2019, 2022) и Международен младежки фестивал на акварела – Пловдив (2019, 2022). Нейни картини са собственост на Министерство на културата, Народното събрание, СБХ, градски художествени галерии, посолства и колекционери в страната и зад граница.

За "следите по пътя" и за цялостната концепция на юбилейната изложба може да чуете в звуковия файл от художничката Селма Тодорова.

Снимки: личен архив на Селма Тодорова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23