Той се връща всяко лято в България и твърди, че “не се чувства емигрант, защото в Лапландия е по избор, а не по принуда“. В компанията, в която работи, са около 70 души от 40 различни държави.
Мартин Стефанов е роден във Видин, но последните години се е установил в северната част на Финландия в градчето на Дядо Коледа в Лапландия - Рованиеми.
Северното приключение за Мартин започва през 2012 година. Още докато следва "Мениджмънт на туризма", се озовава във Финландия като разменен студент по "Еразъм“. Влюбва се в мястото, в университета и се връща там за магистърската си програма по "Управление на културния туризъм". По време на следването се нуждае от работа и започва да работи като туристически гид заради гъвкавите смени, които му позволявали да посещава лекциите в университета.
“В Лапландия в момента все още е тъмно, въпреки че няма часова разлика с България и е минус 20 градуса. Тези температури се понасят с повече дрехи. Много хора си мислят, че човек може да се приспособи към студеното време, но имам десетилетие опит с него и не мисля, че можеш да се приспособиш, просто добавяш повече дрехи“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мартин Стефанов, който от 8 години работи като туристически гид в Рованиеми.
Рованиеми...
“В града вече започва да се усеща празничното настроение. Туристите се увеличават. Вече има коледна украса. Усеща се, че настъпва Коледа“, разказва той и подчертава:
Лапландия е сред най-посещаваните дестинации в света, особено през последното десетилетие – и заради Дядо Коледа, и заради Северното сияние. Има хиляди туристи по улиците, въпреки че градчето е доста малко – около 60 000 души. Декември е най-натовареният туристически сезон, особено около Коледа“.
Градчето на Дядо Коледа..
“Това са няколко сгради около един площад. През средата на площада минава Северната полярна окръжност. Там се намира приемната на Дядо Коледа, неговият офис. Опашките са много големи през декември, понякога се налага хората да се редят и да чакат по два часа. Дядо Коледа може да се посети през всеки един ден в годината, дори през лятото“, разказва още той в интервю за БНР.
Ритуали по изпращането на Дядо Коледа...
“В деня преди Коледа има нещо като туристическа атракция. Има един впряг с елени и чисто символично Дядо Коледа на един дълъг път, който се осществява само за една нощ.
Хората идват тук предимно, за да си вземат спомени. Най-важните неща, заради които хората пътуват толкова далеч и на север, са да преминат Северната полярна окръжност, където се намира градът Рованиеми“, разказва още Мартин.
Кога се вижда Северното сияние?
“Всички мечтаят за Северното сияние, но не е толкова лесно да се види. То не се появява толкова често, колкото хората очакват и колкото виждат в маркетинг материалите.
То се вижда, когато има ясни условия – ясно небе и висока соларна активност, тогава бих предприел т.нар. "търсене на сиянието или лов". Отиваме някъде далеч от града и от светлинното замърсяване, на възможно най-тъмното място, и започваме да чакаме. Това наричаме “търсене и ловуване на Северното сияние“, разказва още Стефанов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg