Изложбата "Домове" в "Ателие 28" в столицата представя художествени творби под формата на картичка. Художникът Ивайло Вълканов е воден от идеята си да възроди мисията на картичката днес. Ивайло се вдъхновява от творчеството на Антон дьо Сент Екзюпери, от Рилке и от Юнг, а сюжетите си рисува основно с акварел. Цветовете са ярки, някои от творбите са и графики, а темите абстрактни, разказва Ивайло Вълканов:
"Опитвам се да възстановя романтиката от получаването на картичка. Откакто имам съзнателни спомени за себе си, винаги съм имал специално отношение към картичките. Когато преди 4 години започнах да рисувам избрах тази форма на израз, това е много приятна форма на изкуство. Миниатюрата изисква една интимност, едно вживяване, и предизвиква човека да забави темпото. "Цитаделата" е символ на дома, на човешкия прогрес, човешката цивилизация. Цитаделата е дом на човека."
Мисията на Ивайло с изложбата "Домове" е да възроди картичката като художествена творба и като жест, който днес може би е малко позабравен. Вдъхновява се в много от творбите на Екзюпери, сред които от "Цитаделата" – книга философия за същността на човека, за общуването му със себеподобните, за ценностите му и за мястото му в света. "Моя душа, къде си? Чуваш ли ме? Аз ти говоря, аз те викам, тук ли си?"– това е молитвата, с която на късни години Юнг се обръща към душата си – най-важният персонаж не само в неговата наука, но и в неговото собствено битие и мислене. Друга творба представя Рилке – "Портите на Рая.
Изложбата може да бъде разгледана всеки делник след 15 часа до 14 декември.
Ивайло Вълканов е адвокат по професия и образование, но преди години изпитва порив да започне да рисува и днес не си представя своя ден, без да рисува и организира различни изложби с творбите си.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg