Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ани Илков, Едвин Сугарев и Владимир Левчев с литературни анкети

Владимир Левчев, Едвин Сугарев и Ани Илков (от ляво надясно)
Снимка: Белослава Димитрова

В галерия Порт А бяха представени три литературни анкети, проведени от гл. ас. д-р Боряна Владимирова: "Сеч и меланхолия" с Ани Илков, "Въглени и звезди" с Едвин Сугарев и "Животът – спомен за сън" с Владимир Левчев.

Това са първите три издания от поредицата, всъщност една концепция, която Институтът за литература към Българска академия на науките възвърна след доста години и която се радва на истински читателски интерес.

Поредицата "Литературни анкети" е започната през 1974 г. по идея на проф. Иван Сарандев, когато литературни анкетьори от Института правят обстойни интервюта с големи български писатели Емилиян Станев, Теодор Траянов, Дора Габе и още много от значими автори на това поколение. Разбира се и с такива, които са били големи през призмата на соц-реалистичното обслужващо писане.

Последната анкета от тази поредица е с Елисавета Багряна. Тя излиза през 1991 г.

Трийсет и една година по-късно книга с разговори с поета Ани Илков възстановява идеята да бъдат чути и записани авторовите гласове на съвременната българска литература. Младата изследователка прави анкети с трима от най-емблематичните ни поети: Ани Илков, Едвин Сугарев и Владимир Левчев.

Премиерата на изданията беше съчетана и с изложба на един от най-ценните наши художници и плакатисти Стефан Десподов, който вече няколко години не е сред нас. Съвместно със Стефан Десподов тримата поети са правили и едни от най-значимите броеве на "Литературен вестник".


Снимка – Белослава Димитрова

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45