Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Петрана Чакърова: Нужна е работеща стратегия в детското здравеопазване

проф. д-р Петрана Чакърова
Снимка: МБАЛ

През последните три месеца, ако се направи аналогия с Covid пандемията, ситуацията е същата, но това е една серия от респираторни вируси. Много малко са болните от грип, но за сметка на това върлуват неприятни вируси – респираторно синцитиален вирус (RSV), риновируси, както и аденовируси. В момента заболеваемостта е пикова. Това олясни в "Нашият ден“ проф. д-р Петрана Чакърова, началник на Клиниката по детски болести в УМБАЛ "Проф. Стоян Киркович“.

Клиниката по детски болести работи по 21 клинични пътеки и в нея се лекуват средногодишно 1800-2000 деца от няколко области у нас.

Проф. Чакърова споделя, че няма свободни легла. На ден се изписват по 10-12 деца и до сутринта са дошли точно толкова отново.

65% от болните, които лекуваме, са от малцинствен произход. Не мога да си представя, че тези хора ще посрещат финансови предизвикателства. Стационарните лекари ще се занимаваме с малцинствени пациенти. Детският контингент ще се поляризира много, твърди проф. д-р Чакърова.

Според нея има някои ограничения, които много затрудняват работата. При продължаваща белодробна патология, клиничните пътеки са малко на брой и не може да бъде поставено условие на едно семейство детето им да не се разболява в рамките на три седмици след изписването. Повторната хоспитализация е проблемна, защото трябва да се определи по каква клинична пътека да бъде.

"Идват много деца с аномалии, които не са диагностицирани навреме, които вървят към бъбречна недостатъчност, кръвни заболявания, ендокринни заболявания, диабет. През последните две години се наблюдава гърчова симптоматика. На десет дни задължително идва едно дете и то не е доказан епилептик“, посочва проф. Чакърова.

Тя препоръчва родителите да не прибягват до самолечение на децата, а да търсят незабавна медицинска помощ при проява на първи симптоми.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44