Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петрана Чакърова: Нужна е работеща стратегия в детското здравеопазване

проф. д-р Петрана Чакърова
Снимка: МБАЛ

През последните три месеца, ако се направи аналогия с Covid пандемията, ситуацията е същата, но това е една серия от респираторни вируси. Много малко са болните от грип, но за сметка на това върлуват неприятни вируси – респираторно синцитиален вирус (RSV), риновируси, както и аденовируси. В момента заболеваемостта е пикова. Това олясни в "Нашият ден“ проф. д-р Петрана Чакърова, началник на Клиниката по детски болести в УМБАЛ "Проф. Стоян Киркович“.

Клиниката по детски болести работи по 21 клинични пътеки и в нея се лекуват средногодишно 1800-2000 деца от няколко области у нас.

Проф. Чакърова споделя, че няма свободни легла. На ден се изписват по 10-12 деца и до сутринта са дошли точно толкова отново.

65% от болните, които лекуваме, са от малцинствен произход. Не мога да си представя, че тези хора ще посрещат финансови предизвикателства. Стационарните лекари ще се занимаваме с малцинствени пациенти. Детският контингент ще се поляризира много, твърди проф. д-р Чакърова.

Според нея има някои ограничения, които много затрудняват работата. При продължаваща белодробна патология, клиничните пътеки са малко на брой и не може да бъде поставено условие на едно семейство детето им да не се разболява в рамките на три седмици след изписването. Повторната хоспитализация е проблемна, защото трябва да се определи по каква клинична пътека да бъде.

"Идват много деца с аномалии, които не са диагностицирани навреме, които вървят към бъбречна недостатъчност, кръвни заболявания, ендокринни заболявания, диабет. През последните две години се наблюдава гърчова симптоматика. На десет дни задължително идва едно дете и то не е доказан епилептик“, посочва проф. Чакърова.

Тя препоръчва родителите да не прибягват до самолечение на децата, а да търсят незабавна медицинска помощ при проява на първи симптоми.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45