Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Григор Сарийски:

Очаква ни период на силна турбуленция, не само за България, но и за целия ЕС

Доц. Григор Сарийски
Снимка: БНР

Изпращаме една нелека година, която беше белязана от едно частично "постпандемично възстановяване“, засилваща се инфлация и най-вече от негативните ефекти, получени като резултат от изострящия се конфликт в Украйна. През изтеклата година бяха наложени множество санкции, нанасящи щети, не само на санкционираната страна, а също и на санкциониращите. В повечето сектори има доста широко поле за спор кой понася по-големия дял от негативите. Краткосрочният ефект от въведените мерки досега се изразява преди всичко в увеличение на цените на енергийните ресурси, водещо до сериозно засилване на инфлационните процеси, като на фона на изоставащите темпове на възнагражденията реалните доходи на домакинствата започват да намаляват. Тук трябва да отбележим, че ефектите, които наблюдаваме в момента, са вероятно само прелюдия към същинския шок, който ще настъпи още преди края на тази зима.

Това коментира пред БНР доц. Григор Сарийски.

Мария Христова и доц. Григор Сарийски

През 2022 г. Европа намалява руските доставки на газ едва наполовина, но през следващата 2023 ще опита напълно да се откажа от тях. В случая става въпрос за обем от порядъка на 140 млрд. куб. м, който, от една страна, не може да бъде компенсиран с нови договори (не и толкова бързо), а от друга страна – не може да бъде доставен в необходимия обем поради липса на достатъчни мощности за регазификация.

Успоредно с това тече процес по нормализиране на лихвените равнища, което означава по-труден достъп до кредити и съответно съкращаване както на инвестициите, така и на потреблението в Европа. С други думи, очаква ни период на свиване на показателите за икономическа активност, а най-неприятното е, че засега не можем дори да предположим колко дълъг ще бъде той.

Трудно можем да очертаем в резюме пълната гама на ефектите, които ще последват в резултат от така сложилите се обстоятелства на средата, но те със сигурност ще се проявят както в частния, така и във фискалния сектор, тъй като охлаждането на икономическия климат неминуемо ще доведе до сериозен натиск върху приходите в хазната и съответно до ръст на бюджетните дефицити (които ще се финансират за сметка на рязко увеличение на дълга).

Що се отнася до реалния сектор, можем да очакваме, че след като сегашните запаси от енергоизточници започнат да се изчерпват, ще станем свидетели на допълнително ограничаване на предлагането по веригата (природен газ – азотни торове – селскостопанска продукция – готови храни).

Можем да обобщим, че ни очаква период на доста силна турбуленция, при това не само за България, а за целия ЕС. На този фон напъните на правителството за ускорено приемане на България в еврозоната изглеждат, меко казано, странни. 

Коментира още доц. Сарийски в ефира на “Нашият ден“.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27