Второто издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе от 16 до 18 декември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са сдружение "Творци" и театър "Драмеди".
Създаденият през юни 2021 година театрален форум се организира с подкрепата на Националния фонд "Култура", Министерството на културата и Столичната община.
В програмата са включени шест авторски спектакъла на професионални частни и държавни театри от България и Северна Македония. Представленията са на Студиото за документален театър Vox Populi, Сатиричния театър "Алеко Константинов", Театър 199, театър "ПИ" (Скопие, Северна Македония), театър "Нюанси" (Троян), танцова компания "Атом", театър "Драмеди" и Playback театър "Тук и сега”.
Всяка вечер ще има дискусии с публиката, с участието на артистите, където ще може да се задават въпроси, да се споделят впечатления и преживявания от спектаклите.
В рамките на фестивалната програма ще се проведат и пет уъркшопа – три за децата и младежите от София, Троян и Скопие, един – за хора с професионална ангажираност в областта на авторския театър, и един за зрителите от публиката, свързан с теми, изследващи процеса на създаване на авторски театър.
Ще се състоят и два уъркшопа на професионална тематика:
"Система за създаване на авторски спектакли на театър "ПИ", Скопие", воден от Златко Митрески, и "Вербатим и документален театър" – с Неда Соколовска от Студиото за документален театър Vox Populi.
Фестивалът предоставя пространство за две професионални дискусии на тема "Средства и методи на работа в авторския театър" и "Авторският театър и възможности за популяризирането му", с модератор Ованес Торосян. Дискусиите са с вход свободен и са отворени за театрали, които не са част от програмата или не са гости на фестивала, но искат да вземат участие в тях.
Фестивалът предоставя иновативен достъп на хора с увредено зрение и слух.
За незрящите хора това ще бъде чрез аудиоописание със специална техника, изпълнена от обучен артист, в партньорство със Съюза на слепите в България. За хората с увреден слух ще има жестов превод, в партньорство със Съюза на глухите в България, Академия "Наистина жестов език" и фондация "Чуй ме със сърцето".
Програмата на второто издание представи в "Артефир" режисьорката Цвета Балийска, директор на Фестивала на авторския театър, основател на театър "Драмеди” и председател на сдружение "Творци".
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg