Църквата "Св. Николай“ във Велико Търново е знаков храм, който е свързан с ключови моменти от историята на България. За културното наследство и знаковите следи в храма в "Нашият ден“ разказва с проф. д-р Миглена Прашкова от катедра "Църковни изкуства“ към Православния богословски факултет на Великотърновския университет.
"Това е една мисия, с която се заехме преди няколко години благодарение на благословията на Великотърновския митрополит Григорий и на църковното настоятелство с неговия предстоятел отец Славчо Йорданов“, казва проф. Прашкова и допълва, че архитект проф. д-р Николай Тулешков е автор на проект за реставрация на църковната сграда.
"Това е един архитектурно-художествен ансамбъл, който е пример за строителните традиции и за художествените процеси през първата половина на XIX век. И той е знаков не само за града ни, но и за всички български земи за това какво се е случвало и колко качествени ансамбли нашите майстори са създали“, посочва проф. Миглена Прашкова.
Изграждането на църквата и оформлението на интериора са свързани с имената на търновски, еленски и тревненски майстори. Сред тях са Иван Давдата, който започва строителството на храма. Самият храм е изграден на доста сложен терен. Окончателното завършване на църквата на Уста̀ Колю Фичето, който е учил дърворезба при Станьо Нейков – Марангозина. Иконостасът в църквата "Св. Николай“ е тяхно дело. Известно е и името на автора, изографисал храма. Това е Йордан Михов.
"Състоянието на художествени ценности е такова, че не можем още категорично да атрибуираме всички творби“, допълва проф. Прашкова.
На 14 декември изложба на икони, изписани от децата от неделното училище при църквата "Св. Николай“ във Велико Търново, беше представена в Народното събрание. В парламента са показани 20 от близо 200 икони, дело на възпитаниците на духовното средище, чиято дейност започва в далечната 1839 г."Иконата е оня посредник между нас и Бога, който със сигурност възпитава духовните ценности, необходими на младото поколение. Аз вярвам, че ако това продължи и съм сигурна, че една такава традиция няма как да не се съхрани“, споделя проф. Прашкова.
Храмът "Св. Николай" има особено значение за новата българска история. През есента на 1839 година е открито първото църковно българско училище, през 1870 година е поставено началото на театралното дело в Търново. През февруари 1879 г. пратеници от всички краища на българските земи от Мизия, Тракия и Македония се събират тук, за да решат съдбата на разпокъсана България.
Проф. д-р Прашкова подчертава, че успехите в реставрацията и опазването на културното наследство да бъдат повече. "Да се обръща повече внимание на тази дейност. Тя не се изразява просто във физическо оцеляване на паметниците. Това е една дейност, свързана с работата на много специалисти и аз пожелавам на всички тях да имат това дръзновение."
Целия разговор с проф. д-р Миглена Прашкова можете да чуете в звуковия файл.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg