Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Петър Димков – Лечителят (видео)

Народният лечител Петър Димков, известен и само с името Лечителят, завинаги ще остане в сърцата на хората, потърсили помощта му и намерили изцеление от неговата ръка. Роден е на 19 декември 1886 г. в София, в семейството на свещеника Иван Димков. Следвайки традицията в своето семейство, Петър Димков посвещава по-голямата част от живота си на изучаване на билките, събиране на рецепти, тяхното осмисляне и доразвиване.

Във фитотерапията той открива и прилага свои оригинални съчетания от билки.

“Пази вътрешната си чистота. Човек трябва да има чисти мисли, чисти думи и чисти желания“, това са част от словата, завещани от лечителя. 

Какво би ни казал Димков днес? 

“Той би ни повторил първо думите за чистотата и природата. Второ, ще ни напомни как да бъдем щастливи. От какво се състои човешкото щастие – малко любезност, повече добри думи, изпълнени добри желания и дела. Тогава се чувстваме и здрави, и щастливи“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христина Бързанова, преседател на Национален комитет “Свети Иван Рилски“ и допълва:

Интересното в цялата работа е, че преди 100 години нашите мислители като Петър Димков и още много, са достигнали и са ни дали тази безспорна истина, че първо се разболява умственото тяло на човек от лошите мисли и чувства, които изпитва и чак тогава физиката.“

Как думите на Димков променят живота?

“Бях станала абсолютен работохолик, работех по 12 часа в застрахователната фирма, която оглавявах като изпълнителен директор. Нямах време дори за семейството си.  Точно на 2 януари през 1999 г. дъщеря ми се откачи от лифта в Маркуджик. Опитах се да я хвана и двете паднахме по пистата, която е стръмна. Спомням си само, че видях тялото си отгоре, колкото и да звучи нереално. Имах спукан гръб, двустранен кръвоизлив, не можех да ходя и да говоря. Цялото това напрежение и умствена нагласа, която предизвиква работохолизма и задълбаването само в него, даде сериозен отпечатък“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“ и подчертава:

Четейки Димков в болницата, успях да се оправя без оперативна намеса. Само с четене на Петър Димков и молитви.“

Чуйте разговора в звуковия файл и запис от Златния фонд на БНР с гласа на Петър Димков.

По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08

1007 мъртви птици: цената на новогодишните фойерверки

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..

публикувано на 07.01.25 в 09:57
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10