Запазването на дивите животни в световен мащаб е един от най-големите съвременни проблеми. Оказва се, че заради климатичните промени и човешката дейност, за последните 50 години сме загубили близо 70% от популацията на диви животни на планетата.
С една своя инициатива WWF иска да ни обърне внимание, че всяко животинче е част от една голяма верига, а изчезването на определени видове предпоставя изчезването или застрашаването на следващите.
Много лесно можем да станем спасители на дивите животни на планетата, а не просто в България, като всеки месец отделяме точно определена сума, която е посилна за нашия бюджет. Тези пари се използват за възстановяването на унищожени територии и за отглеждането на защитени видове.
“На всеки две години, заедно с други организации, WWF подготвя доклад “Жива планета“ за броя на популациите и биоразнообразието по целия свят. Тенденциите са все по-обезпокоителни. В рамките на един човешки живот сме загубили 69% от популациите диви животни, което е резултат основно на човешка дейност“, казва в ефира на “Нашият ден“ Елена Ганчева от WWF.
Според нея нищо не е безвъзвратно загубено:
“Ние винаги казваме, че има надежда. Това касае всеки едни от нас да вземе решение сам за себе си – как иска да живее и по какъв начин да се възползва от природата и ресурсите, които тя му дава.“
“България все още е страна със запазено голямо биоразнообразие. На много места по света, включително в Западна Европа, това отдавна е унищожено, но тук имаме огромно национално богатство, което можем да опазим и ние го правим всеки ден. Работим и за опазването на речните екосистеми. Не е задължително човек да бъде биолог или еколог, за да е природозащитник“, посочва още тя и допълва:
Всеки може да направи дарение от вкъщи, седейки на дивана. Всяко дарение в кампанията “Стани закрилник на дивите животни“ ни помага да изпълним целите си за следващата година. В момента работим за опазването и защитаването на нови 10 защитени територии в Стара планина по поречието на Марица, правим залесявания на горски стопанства и защитаваме горите в националните паркове.
С едно малко, но регулярно месечно дарение, което става много лесно онлайн, може да ни се помага точно за това“, казва още тя в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg