Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно различно образователно пътуване в Африка и в Азия

Невена Шиварова и Теодор Иванов
Снимка: БНР

Невена Шиварова е мениджър връзки с кандидатите от "Адвент груп“. Тя се занимава с организиране на персонализирани събития за бизнес образование Access MBA One-to-One и Access Masters, които се провеждат в различни континенти. Заедно с Теодор Иванов, редактор в програма "Христо Ботев“ на Българско национално радио, тази година посетиха Нигерия, Гана, Корея и Япония, където се срещнаха с много млади хора. Двамата имаха задачата да отсеят потенциални кандидати, които да бъдат приети в различни магистърски програми в най-големите световни университети.

"Целта е да помогнем на хората, които желаят да продължат образованието си в тази насока. Да осъществим един личен контакт между тях и представителите на университети. Хората в Азия и в Африка са много различни. Но това, което ги обединява, е, че те са много амбицирани и са много целеустремени“, споделя Невена Шиварова.

Тя допълва, че хората от Африка търсят варианти за обучение в Северна Америка. Докато хората в Азия са по-затворена общност. Те предпочитат повече местни университети и възможности да се развиват в рамките на собствената си страна.

Теодор Иванов определя пътуването си до Нигерия и Гана с една ключова фраза, която е "огромен мащаб“В Нигерия и в Гана има много потенциал. Има много работна ръка, те са много трудолюбиви хора, въпреки че безработицата е доста сериозен проблем. Двете държави са единствените в Западна Африка, които са били част от Британската империя и поради тази причина английският език е със статут на официален език.

"Нашата задача е да насочим тези кандидати, базирано на техните предпочитания и техния потенциал, за прием в подходящи университети. Това го правим  и в Европа, в Северна Америка, в Южна Америка и в Африка. Тези събития са базирани на индивидуални срещи", казва Невена Шиварова.  
 
Според Теодор Иванов хората в Нигерия и Гана са невероятно топли, диалогични и готови да дискутират по различни теми. Много сходни са темите, които вълнуват нас европейците и тях. Това е липсата на работа, липсата на инвестиции, както и корупцията, особено в Гана. 
"Въпреки нелекия живот на голяма част от обществата в Гана и в Нигерия, те не са отчаяни хора. Те се опитват да намерят решение на своя личен проблем или на семейния си, независимо дали става въпрос за работа или друг тип обществени релации", допълва Теодор Иванов. 
В Корея и в Япония хората, които искат да продължат образованието си, имат ясна представа как искат да продължат кариерното си развитие. 
"За кандидатите там съм забелязала, че те искат да получат информация как ще се развива животът им, след като завършат такава програма. Тъй като това е една сериозна инвестиция. Тези програми са доста скъпи и за хората е важно да знаят, как се възвръща тази инвестиция", посочва Невена Шиварова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39