Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защитени ли са правата на децата със специални потребности?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Частният случай на шестгодишната Лилия и нейното семейство е пример за това, как деца със специални нужди се оказват нежелани в детски градини и училища. На хартия това не трябва да е така, защото в България действа т.нар. "приобщаващо образование". Оказва се, че такива деца на практика са гонени. В "Законът и Темида" се разказва за една тъжна житейска история, която въпреки всичко има положителна развръзка. 

"Когато Лили навърши годинка, започнахме да забелязваме неща, които не са типични за деца на нейната възраст. Тя не се обръщаше на името си, когато я извика някой от семейството. Не реагираше, не сочеше с пръсти, не имитираше, не си играеше с играчки. Имаше обща особеност в цялостното поведение. И от този момент нататък започнаха нашите мъки, ходене при лекари за диагноза и насоки. Цялото семейство осъзнахме, че в България няма лекари, които да те насочат какво да правиш, къде да отидеш. Всеки родител е принуден сам да търси вариантите за изследвания, които, общо взето, се правят в чужбина, за лечения, които са експериментални и могат да се финансират единствено от семействата на такива деца", споделя Елиза Василева.  

Лили е с тежка форма на аутизъм, не е вербална и не се обслужва сама и се  нуждае от специални грижи. Първоначално тя постъпва в специална група в детска градина № 134 "Любопитко" с група с логопедична насоченост. 

"Усещаше се един постоянен натиск от страна на възпитателите в детската градина. Наблюдавах другите деца в групата, но те бяха с леки нарушени. По-тежките случаи са нежелани. От детската градина заявяват, че те не са длъжни да назначат детегледачка на нашето дете", посочва Елиза Василева. 

Майката е принудена да подаде сигнал в Дирекция "Образование“ на Столична община. След което малката Лили е преместена в друга детска градина. Така детето, което се нуждае от специални грижи, попада в детска градина № 99 "Брезичка". В момента с Лили работи ресурсен учител и целият състав на детската градина се отнася с любов и разбиране към нея.

"Оказва се, че ако правата на тези деца със специални потребности са потъпквани, родителите се поставят в много лошо положение и трябва да се чувстват гузни, че работят, а не са до децата си. Моето дете в момента е на 6 години и аз започнах да проучвам как стоят нещата в училище“, допълва Елиза Василева. 

Малката Лили има късмет, защото за нея въпреки всичко има подходяща детска градина, където тя е обградена с любов и внимание. Майка ѝ има още по-голям късмет, защото грижата за детето ѝ е целодневна и тя може да ходи на работа. Но стотици други майки на деца със специални образователни потребности нямат този късмет. Те са принудени да се отдадат единствено на грижата за децата си, защото няма на кого да ги поверят.

"Радвам се, че съм успяла да помогна на едно дете да си намери място в детска градина. Да си намери щастливото място и майката да се чувства спокойно от факта, че детето се чувства спокойно в детската градина“, твърди Елка Илиева, главен експерт в Дирекция "Образование“ в Столична община. Тя допълва, че е необходим индивидуален подход към всяко дете със специални нужди в рамките на нормативната уредба.

Тази изключителна история за доброто става реална благодарение на Иванка Харбалиева директор на детска градина №99 "Брезичка“.

"Лили е едно прекрасно дете, което ни обича много и което е при нас с много грижа. Специалистите, които се грижа за нея, са ресурсен учител, психолог, ерготерапефт, както и двама логопеди“, пояснява Иванка Харбалиева.

В тази детска градина учат децата да казват "Обичам те“. Обикновено всяка сутрин така се посрещат както с децата, така и с техните родители.

"Нещата се случват тогава, когато сме заедно. За нашия екип специалисти това е дете, което има нужда от тях. Семейството е в наша подкрепа и с което сме заедно и се опитваме да помагаме“, допълва педагогът.

В детска градина "Брезичка“ по Коледа се реализира инициативата "Деца помагат на деца“.

"Децата от всички групи изработват коледни сувенири, които предлагаме на Коледния базар в Столична библиотека и тук на място в детската градина и закупуваме жизнено важни неща за тези деца. Това са подходящи дидактични средства за развитие на деца със специални потребности“, обяснява Иванка Харбалиева.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велико Търново предстои прожекция с дискусия за трафика на хора

В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..

публикувано на 28.04.25 в 15:53
Красимир Янков

Красимир Янков: Когато властта е в много ръце, резултатът е хилав

Красимир Янков е бивш народен представител от БСП в три Народни събрания. През ноември 2024 г. заедно със съмишленици обяви създаването на Гражданско движение за президентска република. Целта му е промяна на държавното устройство чрез национален референдум, който да въведе президентска република в България. "Много съм доволен от периода, в който бях в..

публикувано на 28.04.25 в 14:25
Арх. Петър Петров

Арх. Петър Петров: Недвижимото културно наследство е геном на нашето общество

На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..

публикувано на 28.04.25 в 10:35

Бъдещето на софийските подземия – дискусия, изложба и 3D изживявания

Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..

обновено на 28.04.25 в 09:34

Здравето и безопасността на работното място в дигиталната ера

Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..

публикувано на 28.04.25 в 09:33