Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Кръстев: Балканите винаги са били невралгична точка

| обновено на 23.12.22 в 15:56
Николай Кръстев
Снимка: Bloomberg TV BG, стоп кадър

“След началото на руската инвазия в Украйна се чу, че едно от слабите места, в които може да бъде пренесен този конфликт от постсъветството пространство, е именно на Балканите. Балканите винаги са били невралгична точка.“

Това каза в интервю за БНР журналистът международник Николай Кръстев.

Според него “Сърбия все повече засилва своето влияние в региона, опитвайки се да постигне онова, което имаше по времето на Титова Югославия“.

“Сърбия се опитва да разпределя сила, мощ и влияние в нашия регион, като влияе много успешно според нейните възможности върху процесите в региона, акумулирайки руското влияние, което разпространяват в регион на Западните Балкани“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.

Кръстев счита, че годината е била сложна за българо-македонските отношения:

“И предишните две години не бяха по-малко сложни. Напрежението е доста сериозно, въпреки че покрито зад френското предложение, което все още не може да намери подкрепа от македонските депутати.“

“Въпросът, който се поставя от българска страна – местните българи да бъдат вписани в македонската конституция – беше грешно представен според мен. Защото, представяйки българите като отделен етнос в РСМ, означава, че се подкрепя тезата на РСМ за това, че българи и македонци са две различни неща“, казва още Кръстев и посочва:

“Когато аз учих история в България, ни учеха, че това е един народ в две държави. Сега обаче изглежда, че работим в друга посока.

Идеята да се работи в процес на създаването на доверие, през икономика и култура, е много по-важна от това да се вкарат българските представители в РСМ да бъдат карани в конституцията. Не винаги това е гарант, че ще бъдат спазвани техните права“, казва още той.

“България трябваше да се концентрира върху икономика и инвестиции.  Сякаш с нашата политика отворихме пътя на завръщането на Сърбия в РСМ“, посочва още журналистът в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.

Снимка: Bloomberg TV BG, стоп кадър

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56

"Кошер" – където се срещат хора и идеи

Предстои най-мащабното досега издание на "Кошер" – един от най-интересните формати за среща на идеи, хора и бизнеси, място за ежегодни срещи, които мотивират десетки млади хора да се завърнат и работят в България. За събитието, което ще се състои на 18 септември, разказва в "Нашият ден" Лилия Мерджанова . Инициатор на "Кошер" е..

публикувано на 17.09.24 в 09:22

Полезни и вкусни сладкиши

Силвия Георгиева от Стара Загора се завръща от Лондон, за да създаде постепенно малък център за събития, в който да приготвя полезни и вкусни сладкиши, и да предлага на младежи от уязвими групи възможност за първа работа и натрупване на знания и умения в работата с деца, готвенето и грижата за общността. За дългия път на успеха и смелостта да..

публикувано на 17.09.24 в 08:21

Мария Маркова: От радиото до класната стая – пътят на преоткриването

Посрещаме първия учебен ден в училище "Космос", село Осоица.  Откриването на това учебно заведение връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Училището "Космос" не е просто ново учебно заведение, а част от международната образователна мрежа. След като сградата, проектирана и построена преди близо век от..

обновено на 16.09.24 в 12:18

Как село Осоица стана част от глобалното образование

В училище "Космос" всяка нова учебна година носи надежда за цялата местна общност. Откриването на това учебно заведение, преди години, връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Както споделя Виолета Христова , секретар на читалище "Никола Савов – 1922 г.", по време на изнесеното студио на..

обновено на 16.09.24 в 10:42