“Ценностите трябва да са в основата на изграждането на едно общество. Но много често ценностите не са такива, по-често взимаме тенекийката за златна люспа“, казва в ефира на “Нашият ден“ поетесата Маргарита Петкова и допълва:
“Всеки има своята ценностна система, която е формирана първо в семейството, а след това в обществото. Свързващото звено е училището. Когато ценностите на тези три институции се разминават, става много страшно. Нямаме единни ценности, които да са недогматични.
За мен основните ценности са заложени в голямата дебела вечна книга. Това са Десетте Божи заповеди и седемте смъртни гряха. Ако това се възприема като основа на човешките ценности, животът ще бъде “по-хубав от песен, по-хубав от пролетен ден“, както е казал поетът Вапцаров“.
“Беше разрушена една ценностна система, но на нейно място не беше представено нищо ново.
Последните ми публикации в медиите бяха насочени към т.нар. “вайбър деца“. За децата, чиито родители са на гурбет в чужбина, а те са оставени на грижите на роднини тук. Те виждат родителите си чрез различните приложения. Тези деца стават все повече.
Не е ясно с какво могат да се захванат тези родители тук. Няма работа за всички. По конституция всеки гражданин на република България има правото на труд и достоен живот. Правото да се труди човек е нарушено в много голяма степен“, казва ще тя в интервю на Александър Райчев в “Нашият ден“.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg