“Ценностите трябва да са в основата на изграждането на едно общество. Но много често ценностите не са такива, по-често взимаме тенекийката за златна люспа“, казва в ефира на “Нашият ден“ поетесата Маргарита Петкова и допълва:
“Всеки има своята ценностна система, която е формирана първо в семейството, а след това в обществото. Свързващото звено е училището. Когато ценностите на тези три институции се разминават, става много страшно. Нямаме единни ценности, които да са недогматични.
За мен основните ценности са заложени в голямата дебела вечна книга. Това са Десетте Божи заповеди и седемте смъртни гряха. Ако това се възприема като основа на човешките ценности, животът ще бъде “по-хубав от песен, по-хубав от пролетен ден“, както е казал поетът Вапцаров“.
“Беше разрушена една ценностна система, но на нейно място не беше представено нищо ново.
Последните ми публикации в медиите бяха насочени към т.нар. “вайбър деца“. За децата, чиито родители са на гурбет в чужбина, а те са оставени на грижите на роднини тук. Те виждат родителите си чрез различните приложения. Тези деца стават все повече.
Не е ясно с какво могат да се захванат тези родители тук. Няма работа за всички. По конституция всеки гражданин на република България има правото на труд и достоен живот. Правото да се труди човек е нарушено в много голяма степен“, казва ще тя в интервю на Александър Райчев в “Нашият ден“.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg