Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната, човечността и другият – кои бяха темите на годината?

| обновено на 29.12.22 в 11:36
Снимка: Pixabay

Кои са темите на годината, звучали в думите на събеседниците, с които предаването “Нашият ден“ срещна слушателите си?

“Историята е малко странна и нелепа. Наложи се да карам чужда кола, в която радиото не работи добре и хваща единствено програма “Христо Ботев“. Слушах една приказка, но самият край на тази приказка ми даде много поле за размисъл. Понякога не осъзнаваме колко сме жестоки и не поглеждаме човека до себе си“, бяха думите на таксиметровият шофьор Детелин Данаилов, споделени в ефира на “Нашият ден“.

“Трябва да направим държавна политика, която да поддържа две важни средища – кварталния магазин и кварталната кръчма“, каза политологът Евгений Дайнов.

“Важен е диджеsjq особено този от старата школа, който е преминал през всички категории и изпити“, каза в “Нашият ден“ Васко Громков.

“Бъдещето е не по-малко тревожно от миналото, но горко на онези нации, които имат само миналото, те са обречени на вечна меланхолия. Путин е най-големият противник на бъдещето на Русия|q каза в предаването “Нашият ден“ на БНР философът и психолог Валентин Калинов.

“Украинският етнос е отделен самостоятелен етнос, който съществува със своя език и със своя собствена политическа претенция. Първо, в рамките на руската империя, където е наричан малоруски и където понякога е подиграван като провинциален, леко изолиран от големите събития в двете столици – Петербург и Москва – той продължава да съществува и след Съветската революция през 1917 година“, казва Манол Глишев в ефира на “Нашият ден“.

“Ние имаме нужда да видим кои сред нас в нашето общество имат нужда от помощ. Имаме нужда да им помагаме, а не да казваме всички сме равни в мизерията. От девет години в медийното пространство има хора, които говорят, че трябва да са активни, че трябва нещо да се прави, да се променя, да се реформира – социалната помощ или образователната система. Такива хора ги ругаят. Така че предполагам и аз съм в тези редици“, са думите на социологът Милена Якимова

“Средата е изключително важна. Най-често става дума за ресурси, за дефицити, за можене и не можене и за желание да се заявиш. Най-често се говори за голямата претенция на работното място на човека, който може малко, но е много амбициозен, експресивен и умее да се заявява“, казва  експертът по публична реч Полина Арнаудова.


Снимки: Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44