Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магдалена Йоцова: Няма по-велико дело от това да направиш някой щастлив!

| обновено на 30.12.22 в 09:59

За осма поредна година в град Септември се осъществи кампанията “Бъди човек“.

“И тази година успяхме да достигнем до много голям брой жители на общината. Смисълът на цялата инициатива се крие в пламъка в очите на хората, когато ни вижда на тяхната врата. Това ме кара да продължавам с организирането на акцията. Някои от хората, които посещаваме нямат семейства, а други не се срещат често с тях“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Магдалена Йоцова, организатор на кампанията.

д-р Магдалена Йоцова
“Никога не съм харесвала тази несправедливост в отношението към по-възрастните и реших да го променя по някакъв начин. Вече осем години се опитвам да направя нещо по-добро“, казва още тя и допълва:

“Инициативата се състои в това, че се изработват благотворителни пакети, които съдържат основни хранителни продукти – боб, ориз, леща, олио, картофи, яйца, кисело мляко…Всеки един продукт се подготвя и се занася до дома на човек, който живее самотно или е в нужда.

Паричните средства, чрез които купуваме тези пакети, събираме с благотворителни футболни турнири, които организираме в последните пет години за Коледа и Великден. Сякаш това се превърна в традиция в нашия град.

Участниците в благотворителния футболен турнир
Събират се много отбори от цялата община. Основно така набавяме паричната база, чрез която закупуваме пакетите. В последните години организираме и базар, в който се включват местното училище и детският комплекс в града. Това е прекрасно, защото се вижда, че има обмен между институциите в името на една добра кауза“, казва още тя в интервю за БНР.

Тя обясни още, че целевата група на акцията са хора, които нямат близки, живеят сами или са лежащо болни. Много от тях нямат семейства или поради разстоянието се виждат много по-рядко с тях.

Д-Р Йоцова обясни още, че смисълът на инициативата е не толкова да се раздадат пакетите, а самата среща, самото време, което се отделя на хората.

“Ако се справяхме като общество, нямаше да има нужда от такива инициативи. Няма по-велико дело от това да направиш някой щастлив“, казва още д-р Магдалена Йоцова в интервю на Божидар Александров за “Нашият ден“.

Снимки: Фейсбук, Youtub, личен архив на  Магдалена Йоцова
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътно-транспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40
Станислав Минчев

Иновативна платформа улеснява намирането на изгубени вещи у нас

Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..

публикувано на 07.02.25 в 09:48

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49