Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гората.бг дарява 50 000 плодни дръвчета

Никола Рахнев
Снимка: Facebook/Будител на годината

50 000 плодни дръвчета ще бъдат засадени из цяла България в рамките на поредната кампания, организирана от благотворителната инициатива Гората.бг. Какво е отношението до момента към засадените дръвчета в България и дали се полагат достатъчно грижи за тях, или са оставени на произвола на съдбата, в "Нашият ден“ разказва Никола Рахнев, основател Гората.бг.

В настоящата кампания, която стартира на 1 януари 2023 г., ще бъдат предоставени безвъзмездно 25 000 сливи и 25 000 дюли.

"Хората, които се записват, за да ги получат безплатно, са 5000. До момента са се записали 3500 получатели“, казва Никола Рахнев.

Той споделя, че плодните дръвчета ще бъдат засадени в дворове на самите хора. Има заявки на организации, които желаят да ги засадят в дворове на училища и детски градини, както и църкви и старчески домове.

"Ние засаждаме дървета от 2013 г., като през 2022 г. успяхме да засадим над половин милион дървета. Но, за да стигнем до този етап, ни трябваха 8-9 години подготовка, за да можем да работим с такива обороти с десетки хиляди участници. Инициативата има над 260 000 последователи“, посочва Никола Рахнев.

Все още няма възможност да се проследят 100% всички засадени до момента дървета, защото липсва механизъм за обратна връзка.

"Когато работим с горски стопанства, обикновено нивото на оцеляване е между 30% до 45% процента, защото това са по-тежки терени. Когато работим с общини, оцеляването на дръвчетата е пак в същия диапазон, може би малко повече до около 55%. Когато даряваме на пчелари, физически лица, които засаждат по-малки количества в собствени дворове и полагат повече грижи оцеляването, достига до 70-80%“, твърди Никола Рахнев.

Той допълва, че по-добре да засадим 2 млн. дръвчета, от които да оцелеят 40-50%, за да имаме 1 млн. нови дървета, отколкото да засаждаме малки количества. Гората.бг е инициатива, която разчита изцяло на доброволци, няма платени служители и офис. Няма помещения и складове.

"За да изпратим 50 000 плодни дръвчета на 5000 получатели, първо, всичко е стандартизирано. Всяка една пратка е идентична с всички останали. Ние изпращаме 5 сливи от сорт жълта афъска, която е директно плододаваща, и пет дюли, опаковани в пратка по 10. Записваме хората по стандартизиран начин с онлайн формуляр“, обяснява Никола Рахнев.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56