Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гората.бг дарява 50 000 плодни дръвчета

Никола Рахнев
Снимка: Facebook/Будител на годината

50 000 плодни дръвчета ще бъдат засадени из цяла България в рамките на поредната кампания, организирана от благотворителната инициатива Гората.бг. Какво е отношението до момента към засадените дръвчета в България и дали се полагат достатъчно грижи за тях, или са оставени на произвола на съдбата, в "Нашият ден“ разказва Никола Рахнев, основател Гората.бг.

В настоящата кампания, която стартира на 1 януари 2023 г., ще бъдат предоставени безвъзмездно 25 000 сливи и 25 000 дюли.

"Хората, които се записват, за да ги получат безплатно, са 5000. До момента са се записали 3500 получатели“, казва Никола Рахнев.

Той споделя, че плодните дръвчета ще бъдат засадени в дворове на самите хора. Има заявки на организации, които желаят да ги засадят в дворове на училища и детски градини, както и църкви и старчески домове.

"Ние засаждаме дървета от 2013 г., като през 2022 г. успяхме да засадим над половин милион дървета. Но, за да стигнем до този етап, ни трябваха 8-9 години подготовка, за да можем да работим с такива обороти с десетки хиляди участници. Инициативата има над 260 000 последователи“, посочва Никола Рахнев.

Все още няма възможност да се проследят 100% всички засадени до момента дървета, защото липсва механизъм за обратна връзка.

"Когато работим с горски стопанства, обикновено нивото на оцеляване е между 30% до 45% процента, защото това са по-тежки терени. Когато работим с общини, оцеляването на дръвчетата е пак в същия диапазон, може би малко повече до около 55%. Когато даряваме на пчелари, физически лица, които засаждат по-малки количества в собствени дворове и полагат повече грижи оцеляването, достига до 70-80%“, твърди Никола Рахнев.

Той допълва, че по-добре да засадим 2 млн. дръвчета, от които да оцелеят 40-50%, за да имаме 1 млн. нови дървета, отколкото да засаждаме малки количества. Гората.бг е инициатива, която разчита изцяло на доброволци, няма платени служители и офис. Няма помещения и складове.

"За да изпратим 50 000 плодни дръвчета на 5000 получатели, първо, всичко е стандартизирано. Всяка една пратка е идентична с всички останали. Ние изпращаме 5 сливи от сорт жълта афъска, която е директно плододаваща, и пет дюли, опаковани в пратка по 10. Записваме хората по стандартизиран начин с онлайн формуляр“, обяснява Никола Рахнев.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35