Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гората.бг дарява 50 000 плодни дръвчета

Никола Рахнев
Снимка: Facebook/Будител на годината

50 000 плодни дръвчета ще бъдат засадени из цяла България в рамките на поредната кампания, организирана от благотворителната инициатива Гората.бг. Какво е отношението до момента към засадените дръвчета в България и дали се полагат достатъчно грижи за тях, или са оставени на произвола на съдбата, в "Нашият ден“ разказва Никола Рахнев, основател Гората.бг.

В настоящата кампания, която стартира на 1 януари 2023 г., ще бъдат предоставени безвъзмездно 25 000 сливи и 25 000 дюли.

"Хората, които се записват, за да ги получат безплатно, са 5000. До момента са се записали 3500 получатели“, казва Никола Рахнев.

Той споделя, че плодните дръвчета ще бъдат засадени в дворове на самите хора. Има заявки на организации, които желаят да ги засадят в дворове на училища и детски градини, както и църкви и старчески домове.

"Ние засаждаме дървета от 2013 г., като през 2022 г. успяхме да засадим над половин милион дървета. Но, за да стигнем до този етап, ни трябваха 8-9 години подготовка, за да можем да работим с такива обороти с десетки хиляди участници. Инициативата има над 260 000 последователи“, посочва Никола Рахнев.

Все още няма възможност да се проследят 100% всички засадени до момента дървета, защото липсва механизъм за обратна връзка.

"Когато работим с горски стопанства, обикновено нивото на оцеляване е между 30% до 45% процента, защото това са по-тежки терени. Когато работим с общини, оцеляването на дръвчетата е пак в същия диапазон, може би малко повече до около 55%. Когато даряваме на пчелари, физически лица, които засаждат по-малки количества в собствени дворове и полагат повече грижи оцеляването, достига до 70-80%“, твърди Никола Рахнев.

Той допълва, че по-добре да засадим 2 млн. дръвчета, от които да оцелеят 40-50%, за да имаме 1 млн. нови дървета, отколкото да засаждаме малки количества. Гората.бг е инициатива, която разчита изцяло на доброволци, няма платени служители и офис. Няма помещения и складове.

"За да изпратим 50 000 плодни дръвчета на 5000 получатели, първо, всичко е стандартизирано. Всяка една пратка е идентична с всички останали. Ние изпращаме 5 сливи от сорт жълта афъска, която е директно плододаваща, и пет дюли, опаковани в пратка по 10. Записваме хората по стандартизиран начин с онлайн формуляр“, обяснява Никола Рахнев.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34