Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

За психичната здравна помощ и водовъртежа на бездействието

Живеем от скандал в скандал и много бързо забравяме

Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

"Проблемите, които имаме, не са никак малко и това се отразява съвсем естествено върху психичното ни здраве, каза пред БНР д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница "Свети Иван Рилски".

Прокуратурата поиска постоянно задържане на трите непълнолетни лица, заподозрени за убийството във видинското село Гъмзово. Конкретният повод за посегателството срещу жертвата е възникнал скандал за продаден алкохол на трите лица. Убийството е извършено по особено жесток начин, съобщи говорителят на Окръжната прокуратура във Видин Владислав Влашев. Четвъртото – 10-годишно момче, е под полицейска закрила и ще бъде привлечено като свидетел, тъй като заради възрастта си не може да носи наказателна отговорност.

"Със сигурност тяхното задържане под стража, осъждане и изтърпяване на наказание няма да излекува причините за тези отвратителни неща. А причините са в разграденото българско семейство, в бездействието на обществото към това какво се случва с нашите младежи“, посочва д-р Цветеслава Гълъбова.

Тя допълва, че това означава изключителна жестокост, граничеща със садизъм, и възниква въпросът къде са били родителите, къде е местната общност? Беше споменато, че те са извършвали много домови кражби. Защо не са взети необходимите мерки, защо всички са седели и са гледали безучастно?

"Този случай показва разпада на държавата, на българското общество. Знам, че думите са много силни, но ние трябва да си отворим очите и да не мислим, че животът е само тук и на жълтите павета“, коментира д-р Цветеслава Гълъбова.

Психиатричната помощ в България 

През 2023 г. трябва да започнат първите стъпки по Националната стратегия за психично здраве, а до 2025 г. е планирано да бъдат ремонтирани и обновени психиатричните болници в страната.

"Националният съвет по психично здраве, който беше първа стъпка в реформата, вече е сформиран и проведе три заседания. Извършени са необходими дейности по оценка на състоянието. Първите дейности по ремонти започват през април, тъй като те са част от Плана за възстановяване и развитие", твърди д-р Гълъбова.

Според нея ще има опит да бъдат направени законодателни промени. Нормативната уредба също се нуждае от ремонт. Напредва дейността по пребазирането в София на психиатричната болница "Свети Иван Рилски", което е огромна полза за пациентите. Те ще бъдат лекувани при нормални човешки условия. Ще започне работа и по обучение на кадри, обучение на медии как да се говори за психичната болест.

"Доста неща трябва да се променят в Закона за здравето в глава "Психично здраве", относно задължителното лечение и спешната психиатрична помощ. В Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс трябва да се направят промени, касаещи принудителното лечение на хора с психични заболявания, извършили тежки противоправни деяния“, коментира д-р Гълъбова.

Трябва да се направят съответни промени и при амбулаторната психиатрия. Психотерапията, трябва да бъде заплащана от Здравноосигурителната каса. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20