С полагане на цветя пред паметника на Иванка Ботева – майка на поета революционер Христо Ботев и рецитация на първото негово стихотворение - „Майцe си“ в Калофер стартира тържественото отбелязване на 175-та годишнина от рождението на великия българин. Слово за героя ще произнесе вицепрезидентът Илияна Йотова.
По традиция след словото за Ботев ще се състои митинг-поклонение с участието на граждани и гости от страната. Пред паметника на Войводата в едноименния мемориален комплекс почетна рота от 61-ва Стрямска бригада ще положи Гирлянд на славата.
Друго събитие съпътства честването на годишнината на поета революционер. Десетки мъже от цялата страна играха леденото хоро в Калофер.
Между 100 и 150 души влязоха в Тунджа за ежегодния ритуал, въпреки че реката не е особено пълноводна тази година.
Кръстът от студените води на река Тунджа извади младо момче. По традиция символът на вярата бе връчен на най-малкия участник в ритуала – Теодор, на година и девет месеца. Хорото бе водено от кмета на града Румен Стоянов.
„Българският народ има нужда от такъв празник на единението“ – заяви участник в леденото хоро.
„Доведох сина си. Каним се от миналата година. Миналата година беше рано, а догодина ще е късно“ – заяви друг мъж, участник в ритуала.
Освен калоферци, в ритуала се включиха мъже от Пловдив, София, Велико Търново, Русе, Варна и други градове в страната.
“Днешния ден започна с леденото мъжко хоро, ритуал, който носи друга емоция, еуфория и друго настроение. За събитието идват хора от различни градове. Тази година имаше и участник от Италия, който се включи в ритуала.“, казва журналистът от Радио Пловдив Димитър Владимиров в репортаж за “Нашият ден“.
Снимки: БГНЕС
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg