На Йорданов ден имен ден празнуват 130 000 българи. Една от тях е естрадната прима Йорданка Христова.
"Казват, че в живота няма случайни неща. Името има някаква енергия. Родена съм през септември и съм кръстена на майката на моята майка – Йорданка, която е починала много млада. Майка ми е останала сираче, била е на няколко месеца“.
Това каза в интервю за БНР обичаната певица Йорданка Христова.
"Не съм била особено влюбена в името си, защото е дълго, особено за моята професия. Едно такова никакво и с това “к“. Йордана ми харесваше повече. Но в чужбина страшно ми харесват името“, споделя певицата.
Тя допълва, че в никакъв случай името не ѝ е пречело. Напротив от малка помни водосвета и свещеника от близката "Св. Троица“, който винаги е освещавал дома ѝ на този ден. В спомените на изпълнителката на този празничен ден винаги е имало много сняг.За новите музикални предизвикателства
"Имам годишнина през тази година. Навлизам в една безкрайност през септември месец. Имам обещания, които трябва да изпълня. Събирам се, за да мога да напиша биографична си книга. Искам да издам и един албум", разказва естрадната певица.
Тя споделя, че песента "Обич разпиляна“ е Covid произведение. Текстът е неин, а музиката е на Дани Милев.
"Имам доста песни от последните пет години и има възможност да издам един албум. В момента подготвям една песен, която е посветена на любовта и виното", казва още певицата.
Авторка на музиката и текста е Валентина Ценова, аранжиментът е на Ивайло Петков. Песента ще бъде завършена в рамките на следващите две седмици."Много е трудно вече да правиш концерти. Наемът на залата на НДК е 30 хиляди лева, което е едно безумие. Но всички познати и приятели задължително казват, че не може да не направя концерт", твърди Йорданка Христова.
Квотите за българска музика
"Не може в България по Националното радио и телевизия да ти пеят на английски и други езици непрекъснато. Аз пея на 18 езика. Държа, като отида някъде, да ме разбират. В моята държава хората трябва да знаят български. Те са закърмени с тоя език и трябва на български да звучат песни", подчертава Йорданка Христова и припомня, че след промените през 90-те години е било точно така.
Посланието
"Нека да отворим сърцата си. Да бъдем по-добри, да бъдем усмихнати. Мисля, че това е най-лесното – да бъдеш добър не е трудно, а е толкова прекрасно“, посочва още Йорданка Христова в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg