Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минералното богатство на България – потенциал и перспективи

7
Снимка: Здравко Йончев

Кръгла маса на тема "Старите минерални бани на България – потенциал и перспективи", организирана с активната подкрепа на Българска асоциация за термално наследство (БАТН) ще се проведе на 24 януари 2023 г. от 14 до 18 часа в зала Изток, Народно събрание.

Поканени са компетентните органи на централната и местна власт, експерти от сферата на околната среда и водите, здравеопазването, културата и туризма, представители на гражданския сектор.


На теория всички знаем, че огромното и уникално богатство на минерални извори с лечебна стойност е благодатно за развитие и на туризъм, и на балнеология и профилактика, същевременно този потенциал остава неизползван, а сградите – паметници на културата – се рушат дали от само себе си, дали под напора на инвеститорския нагон.


В София и околностите ѝ например има около 40 извора. Дебитът само на Централна минерална баня е 12 литра в секунда. Това прави милион литра на денонощие. Всеки ден един милион литра минерална вода изтича в канала. (За сравнение дебитът на вода в световноизвестния балнеоложки курорт Карлови Вари е 8 л. в секунда, в Баден-Баден е 9 л/сек.
Рушащата се днес сграда на Централна баня София е била най-скъпата постройка след Освобождението и по време на войните, по-голяма, пищна и скъпа от тази на Двореца, с който е строена по едно и също време.)


В реставрирането, опазването и адекватното представяне на минералните бани са замесени различни институции – местни, общински, централни, здравни, културни и ако те съберат и постигнат съгласие как природното богатство да бъде оползотворявано в обществена полза, от това можем да спечелим като общество и като граждани.

В края на миналата година усилията на Българската асоциация на термално наследство да засили общественото внимание към въпроса за възстановяването на изоставените минерални бани, популяризирането на българската термална култура и осигуряването на широк обществен достъп до ресурсите на минералната вода бяха оценени от фондация "Лъчезар Цоцорков". БАТН получи парична премия от 3 хил. лв., които председателката на фондацията Надя Иванова дари за развитие дейността на гражданското сдружение.


В последно време ставаме свидетели на измисляне на различни псевдо-традиции, вярвания и ритуали, а едно възраждане на термализма би било реално връщане към изворите и миналото на страната ни.

Като прелюдия към кръглата маса на 24 януари, в Народно събрание на 12 януари ще бъде открита изложба "Минералните бани на София. Символ и спасение" с фотоси на Здравко Йончев.

Снимки: Здравко Йончев

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40