Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефано Бордильони разказва за непознатия зелен свят

Да, авторът буквално „говори“ на читателя от името на растенията, които се оказва, че малко познаваме. Книгата му "Гласове от зеления свят" е едно от издателските съкровища за изминалата година. 

В нея „растенията разказват за себе си“ и с помощта и на младата художничка Ирене Пенаци. Гигантски на ръст, шарени, ходещи, хранителни, с огромни цветове, опасни – дърветата могат да бъдат всичко това, но защо и как ще научите от тази книга на Стефано Бордильони, която Нева Мичева е превела за българския читател. 

Разказите са толкова интересни не само поради майсторството на автора да ни разведе на тази любопитна разходка сред растенията по целия свят, но и заради това, че умело я съчетава с факти от науката. "Гласове от зеления свят“ ни запознава с по-известни и по-малко известни видове като банян и велвичия например, или смокинята удушвач, научаваме колко дълго живеят някои дървета, че има арктическа върба, че съществува от три хиляди години растението ярета, а гигантския ревен, че е трева и много други интересни неща за заобикалящия ни зелен свят.

Чуйте Нева Мичева

Снимка – ИК Жанет 45
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"1983" – театралният роман на актьора Стефан Цирков

Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..

публикувано на 01.01.25 в 16:58
Най-мащабна сред артнамесите в подлеза е дълбоката 5 метра фуния, дала името на микрофестивала

Подлезът до автогарата в Габрово – ново артистично пространство

Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването..

публикувано на 01.01.25 в 12:28
Коста Каракашян

В ритъма на танцовото кино с режисьора и хореограф Коста Каракашян

Тялото е перфектният инструмент – за изразяване, за любов, а някъде там явно и за война, но най-вече за живот. То говори, премълчава, предизвиква, танцува. То понася, не издържа, винаги е на ръба, а и често много далеч от него. То е наше, а ние сме него. Едва ли има човек, който е гледал филми като "Мръсни танци", "Флашданс", "Божествени..

публикувано на 01.01.25 в 09:31
Доц. д-р Владимир Божилов (вляво) и Емил Янев

Напред към звездите

В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър. По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва..

публикувано на 31.12.24 в 17:05
Тери Пратчет

Изкуството в мен: Фантастичният Тери Пратчет

Самото име Тери Пратчет ни потапя във фантастични светове и черен хумор, предизвиква ехидна усмивка и бурен смях. Книгите му са емблематични. За всички, които са разколебани дали да вярват в Дядо Коледа, предлагаме актьорска интерпретация на "Сериозна причина, за да повярваш в Дядо Коледа", най-нежният разказ на маестро Тери Пратчет.

публикувано на 31.12.24 в 15:35