Знаете ли кой е създателят на в. "Стършел“ в далечната 1940 година? А авторът на „Хитър Петър“? Това е Сава Попов (1914-1981) – писател и журналист, личност, която през годините е неглижирана, останала в сянка. Обаче идва моментът, в който Свобода Цекова и Антон Стайков са подсетени от поета и историка Йордан Велчев да потърсят архива му. И откриват съкровище!
"Отключването на един архив" е подзаглавието на книгата на двамата, която се ражда след двугодишен труд по изследване на архива на Сава Попов. В Музея на хумора и сатирата в Габрово бе открита и изложба, посветена на него.
Книгата на Свобода Цекова и Антон Стайков "Кой е Сава Попов?" е с богат визуален материал и прецизно написан текст, които се допълват в разказа за израстването, за дейността му, книгите, работата в редакциите и като полузанаятчия и въобще за живота му. Както пишат авторите във въвеждащия текст: "Работата му в пресата и издателствата го среща с едни от най-важните фигури на неговото време в областта на литературата и изкуството – писатели, художници, издатели. Животът му преминава през катаклизми – световна война, тотална смяна на обществения строй в България, лични загуби и неосъществени мечти.“
Документи, писма, факсимилета, карикатури на Бешков, рисунки на Радичков и много други интересни артефакти съдържа книгата за Сава Попов, но един от най-впечатляващите е писменото му "признание“ пред Държавна сигурност от 16 юли 1952 година, в което той с огромен риск и невероятна смелост жестоко иронизира репресивната машина!
Много са интересните и любопитни подробности, които представят пред днешния читател неговия наистина наситен живот, през който виждаме в детайли картината на времето. Впрочем архивът на Сава Попов, прецизно подреден от самия него, има още какво да покаже на бъдещите си изследователи. А неиздадената му книга с африкански приказки чака своя издател.
Изложбата, която реконструира живота и биографията му може да се види до 30 април 2023 в Музея на хумора и сатирата в Габрово, а част от сайта на музея съдържа дигитален архив, който ще се допълва във времето.
Чуйте Свобода Цекова и Антон Стайков
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg