Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение ще ни помага за опазване на вековните гори у нас

Снимка: Pixabay

Мобилно приложение ще помага за опазване на вековните гори в България. То е създадено от Атанас Русев, а целта е всеки един от нас да снима и качва снимките на вековните дървета, които е открил.

 „Тази идея се роди спонтанно, скоро ще станат три години. Бяхме заедно в гората с моя приятел Александър Дунчев, когато ни хрумна да направим възможно хората, които посещават природата и горите, да могат да обозначават вековните дървета и те да влизат в карта, в регистър, за да могат други след това да им се любуват“, казва в ефира на “Нашият ден“ Атанас Русев.

Какво да направи човек, след като свали приложението?

“Просто да отиде там, където е вековното дърво. Има си бутонче на самата апликация как да се позиционира. Може да направи няколко снимки, може да направи видеоклип, може да направи аудио запис, може да прикачи файл от телефона и компютъра си и да изпрати тази информация с натискането на един бутон. След като тя бъде одобрена, застава на картата на вековните гори, която сме направили с 3D интерфейс, а самото дърво започва да излиза с цялата си информация“, обяснява той.


Прегръщат ли достатъчно много хора тази идея?

Ние пуснахме приложението преди няколко и забелязахме, че доста се използва. Непрекъснато има хора, които качват нови вековни дървета в нея, те излизат на платформата, така че вероятно ще се използва и за в бъдеще. Такива са ни очакванията“, казва още Русев.

И обяснява още, че “в момента, в който едно дърво застане на картата вече има информация, че то съществува и е там“:

“Всеки човек може да отиде да го види, освен това, горските, които работят на терен, ще се постараят то да бъде запазено. Допълнително сме предвидили за всички тези дървета да има допълнителна защита. Когато те влязат в регистъра, вече да бъдат описани и да бъдат предложени за природни забележителности. И самият официален регистър на МОСВ, който се поддържа за вековните дървета, да се обогати по този начин и те наистина да бъдат вече защитени законово“.


Могат ли на 3D картата да бъдат отбелязвани и вековни дървета, които се намират в селища, а не само в незастроени природни територии?

„Такива дървета също могат да попаднат в нашия регистър и те могат да бъдат защитени о същия начин - независимо къде се намират – дали в гората, или в населено място. Например в София има адски много вековни дървета, за които никой нищо не знае и трябва да влязат в този регистър за да бъдат специално защитени. От този ден видях в един софийски квартал отрязано вековно дърво. Сигурно на някой му е пречело, клоните са влизали в някой блок и така нататък...“, посочва още той. 

Как трябва да се действа, когато някой умишлено се опитва да унищожи вековно дърво? Въпросът е на жители от дряновското село Никоевци, които се свързаха с подобен сигнал с екипа на „Нашият ден“. 

“На първо време трябва да се обърнат към местната власт, която да разпореди тези действия да престанат. Това е в приоритетите на местната власт – кметски наместник или кмет, общинска или областна управа. След това трябва да направят предложение за защита на съответното дърво пред МОСВ. То включва няколко определени стъпки, разглежда се и се одобрява от министъра“, казва още той. 

Местната власт…

“Ако местната ни власт е порочна, няма шанс нито за това дърво, нито за останалите дървета. Но е крайно време в тази държава нещата да започнат да се случват така, както трябва, а не както някой е платил да станат“, заявява Русев.

|Мобилното приложение съвсем скоро ще бъде достъпно и за платформите IOS и хората ще могат и с айфони да си го инсталират. Ще го компилираме също и за всички платформи. Когато нямат покритие на мобилната мрежа хората, могат да слагат вековни дървета, когато се намират вкъщи и имат хубаво покритие. Предвидили сме най-различни сценарии, така че потребителят да се чувства доволен и щастлив“, обяснява още Атанас Русев.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: Александър Дунчев, Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38