Мобилно приложение ще помага за опазване на вековните гори в България. То е създадено от Атанас Русев, а целта е всеки един от нас да снима и качва снимките на вековните дървета, които е открил.
„Тази идея се роди спонтанно, скоро ще станат три години. Бяхме заедно в гората с моя приятел Александър Дунчев, когато ни хрумна да направим възможно хората, които посещават природата и горите, да могат да обозначават вековните дървета и те да влизат в карта, в регистър, за да могат други след това да им се любуват“, казва в ефира на “Нашият ден“ Атанас Русев.
Какво да направи човек, след като свали приложението?
“Просто да отиде там, където е вековното дърво. Има си бутонче на самата апликация как да се позиционира. Може да направи няколко снимки, може да направи видеоклип, може да направи аудио запис, може да прикачи файл от телефона и компютъра си и да изпрати тази информация с натискането на един бутон. След като тя бъде одобрена, застава на картата на вековните гори, която сме направили с 3D интерфейс, а самото дърво започва да излиза с цялата си информация“, обяснява той.
Прегръщат ли достатъчно много хора тази идея?
“Ние пуснахме приложението преди няколко и забелязахме, че доста се използва. Непрекъснато има хора, които качват нови вековни дървета в нея, те излизат на платформата, така че вероятно ще се използва и за в бъдеще. Такива са ни очакванията“, казва още Русев.
И обяснява още, че “в момента, в който едно дърво застане на картата вече има информация, че то съществува и е там“:
“Всеки човек може да отиде да го види, освен това, горските, които работят на терен, ще се постараят то да бъде запазено. Допълнително сме предвидили за всички тези дървета да има допълнителна защита. Когато те влязат в регистъра, вече да бъдат описани и да бъдат предложени за природни забележителности. И самият официален регистър на МОСВ, който се поддържа за вековните дървета, да се обогати по този начин и те наистина да бъдат вече защитени законово“.
Могат ли на 3D картата да бъдат отбелязвани и вековни дървета, които се намират в селища, а не само в незастроени природни територии?
„Такива дървета също могат да попаднат в нашия регистър и те могат да бъдат защитени о същия начин - независимо къде се намират – дали в гората, или в населено място. Например в София има адски много вековни дървета, за които никой нищо не знае и трябва да влязат в този регистър за да бъдат специално защитени. От този ден видях в един софийски квартал отрязано вековно дърво. Сигурно на някой му е пречело, клоните са влизали в някой блок и така нататък...“, посочва още той.
Как трябва да се действа, когато някой умишлено се опитва да унищожи вековно дърво? Въпросът е на жители от дряновското село Никоевци, които се свързаха с подобен сигнал с екипа на „Нашият ден“.
“На първо време трябва да се обърнат към местната власт, която да разпореди тези действия да престанат. Това е в приоритетите на местната власт – кметски наместник или кмет, общинска или областна управа. След това трябва да направят предложение за защита на съответното дърво пред МОСВ. То включва няколко определени стъпки, разглежда се и се одобрява от министъра“, казва още той.
Местната власт…
“Ако местната ни власт е порочна, няма шанс нито за това дърво, нито за останалите дървета. Но е крайно време в тази държава нещата да започнат да се случват така, както трябва, а не както някой е платил да станат“, заявява Русев.
|Мобилното приложение съвсем скоро ще бъде достъпно и за платформите IOS и хората ще могат и с айфони да си го инсталират. Ще го компилираме също и за всички платформи. Когато нямат покритие на мобилната мрежа хората, могат да слагат вековни дървета, когато се намират вкъщи и имат хубаво покритие. Предвидили сме най-различни сценарии, така че потребителят да се чувства доволен и щастлив“, обяснява още Атанас Русев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg