На 17 януари се навърши една година, откакто доц. София Филипова (1930-2022) напусна земния свят. Последната книга, която тя завърши, но не видя отпечатана, е "По следите на хайку". Книгата беше представена в зала 1 на Центъра за източни езици на СУ "Св. Кл. Охридски".
Не само за Българския хайку съюз личността на доц. София Филипова е вдъхновение. Тя оставя незабравим личен и културен отпечатък сред своите последователи. Важни в творческия ѝ път остават кариерата ѝ като актриса в Асеновград и преподавател по естетика на изкуството сред прословутата "Пловдивска група" от артисти, художници, интелектуалци през 60-70-те години на ХХ в.
София Филипова е методик и дългогодишен преподавател по БЕЛ в НГДЕК и други училища; тя е човекът, заради когото се въвежда есето в програмите на изучаване на български език, както и една от дейните иноватори в методиката на преподаване и в екипа на акад. Сендов, и в СУ и Инспектората по образование. А след 1990 година е част от авторитетното жури на Международната фондация "Св. Св. Кирил и Методий".
Била е автор, председател и почетен председател на Българския хайку съюз и главен редактор на сп. “Хайку свят“.
В "Артефир“ гостуват Диляна Георгиева – председател на Българския хайку съюз, и Радослав Илиев – преподавател в НГДЕК и Софийския университет.
Димитрина Кюркчиева ги покани да разкажат за личността на доц. София Филипова.
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg