Крехкото равновесие на красотата в природата, режисирано от хората и времето, е вдъхновението за пейзажите на младия пловдивски художник Кирил Иванов.
Изложбата "Контрастите на пейзажа” се открива на 24 януари в 18 часа в галерия "Възраждане” в Пловдив.
"Изложбата е много интересна. Бих могла да я разделя на две части. Половината картини са чисто пейзажни и са направени филигранно, с много любов, с много нежно отношение към природата. С една поезия, която е втъкана в живописта и картините са като едни бисери.
И втората половина на изложбата, пак природата и пейзажни пространства, но вече съществува намесата на човека. Примерно една грозна ламаринена постройка насред поляна, грозни мрежи опънати", споделя в "Нашият ден" галеристката Краси Алексиева.
Пейзажите на младия творец се отличават с една изискана красота, с деликатност на изразните средства – все неща, трудно постижими и рядко срещано в съвременната българска живопис. Неслучайно го наричат "поет на забравените български селища".
"В това грозно време, когато се случват такива нещо по света, когато и в България виждаме как се израждат много идеи и позиции, как има мизерия за много хора, красотата е едно спасение. Един поглед върху нещо красиво донася някаква радост в душата“, допълва Краси Алексиева.
Картините на Кирил Иванов ще може да бъдат изложени в галерия "Възраждане" до 14 февруари.Повече чуйте в звуковия файл.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg