Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Outside the Box" – първата изложба на самоуки творци у нас

Първата изложба у нас, която представя над 70 нестандартни и провокативни произведения на български самоуки творци, вече може да бъде разгледана в галерия DOZA. "Outside the Box" беше изложена и в Българския културен институт в Париж. С това страната ни за първи път се изяви в едно от най-интересните течения в световното изкуството – арт брут. До този момент България беше единствената европейска страна, която не е представяна в тази сфера, необичайна и за българската публика.

Арт брут определя изкуството, което е създадено извън границите на официалната култура. "Само по себе си то е доста различно, защото представя една експресия на хора, които нямат претенция  да бъдат артисти“, обясни в "Артефир“ кураторката на изложбата Милена Едвиг. "Това е изкуството на аутсайдерите, но то има една неподправена искреност и действително художественото образование понякога може да те затвори в една концепция, докато тук именно тази липса на претенция дава свобода и е интересно да се види.“

"Outside the Box" включва произведения от седем артисти: Алексей Алексиев, известен като дърворезбаря, който съживява изсъхнали дървета в софийските градини и паркове; Денис Попов – единственият незрящ скулптор в България; Борислава Марчева, за която рисуването е част от арт терапията ѝ, тъй като е диагностицирана с психическо разстройство; Русчо Тихов, самоук артист с необикновен творчески път, починал през 2017 година; Мартин Рангелов, който изработва маски и малки скулптури, наподобяващи излезли от фантастичен филм герои; и добре познатите на публиката, но в други сфери на изкуството, артисти Иво Димчев и Росен Карамфилов.

"В тази изложба авторите са с различен житейски път, на различна възраст и от различни поколения, но това, което ги обединява, е любовта им към изкуството и арт брут като концепция“, добави още Милена Едвиг. Според нея връзката между всички седем самоуки творци се намира във факта, че те изваждат на показ вътрешния си свят. А това, което прави изложбата впечатляваща, е липсата на тема.

"Outside the Box" всъщност е и поредното доказателство, че изкуството лекува.

"Името на течението арт брут идва от художника Жан Дюбюфе и това е неподправеното сурово изкуство. Той обикалял психиатриите, за да търси самоуки художници, които да представят своите произведения. На нас Държавната психиатрична болница в село Церова кория ни предостави архива, който пази от различни пациенти. Естествено, той е анонимен, но и много интересен. Имаме графики от 80-те години, които те ни предоставиха, също и едни много хубави живописни картини“, разказва Милена Едвиг.

В изложбата са включени и творби на известния българо-френски художник Борис Иванов, по-познат като Боре Иванов. За първи път той показва колажите си, вдъхновени от любимия му Париж, в които вгражда преминаващата през него комбинацията от вдъхновение, болка, страдание, свобода, култура и успех.

Повече за изложбата "Outside the Box", или "Извън рамката", можете да чуете в звуковия файл. Тя ще бъде част от галерия DOZA до 4 февруари.

Снимки – галерия DOZA
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33