Някакви седмици след Рождеството, когато сме празнували рождението Му, а преди всичко е трябвало и трябва да Му благодарим за Доброто. И едни месеци, преди да имаме повод да осъзнаем саможертвата – толкова висша, чиста форма на любов. "Какво се случва" повдига завесата на най-голямото тайнство – Бог.
Бог е Създател, но и Спасител. А ние, хората, имаме нужда от спасение. В делника, а със сигурност и в празника. В професионалното ни време на пренасищане и забогатяване чрез обедняване и още повече в личното ни време, в което се губим и намираме в себе си. Стига демоните ни да спят, ако може някак по-задълго.
Темата в предаването е голяма, пренебрегвана и тежка, но не защото е трудно да се говори за Бога, а защото предпочитаме да не го правим. Поне не пред хората. Всъщност Бог не е тема, той е просто Всичко – пътят, вярата, добротата, смисълът, нежеланите разговори за смърт, страдание, вечни изпитания, изкуплението и прошката, той е истината, за която мечтаем и която също толкова силно не искаме.
В "Какво се случва" се повдигнаха въпросите за твореца и неговото творение, за духовното в един почти бездуховен свят, за всичко, което често се говори от ефира, че е ценно, важно и безкрайно необходимо, защото без изкуство и култура човекът е изгубен. И ако е така наистина, как именно изкуството и съвременната култура обговарят Бог и вярата? Създават ли и те творение, в което душата да ликува? Водят ли ни към Него, но тихо, без много думи или въобще без думи, или и те като медиите стъпват върху тънък лед и вместо да бъдат трибуна, от която проповедта за единство и любов да се чуе, дават повод за поредното разединение и призовават за конфликт?
Над това разсъждават писателят Деян Енев и журналистът и автор на сборника с разкази "Техническа проверка" Ангел Иванов.
"Вярата е онази стаичка вътре в нас, където сме си само ние. Радваме ѝ се, искаме да я има, но това не е стаичка, на която да отваряш вратите и постоянно да пускаш хора вътре или пък да я излагаш на показ на площада“, смята Деян Енев. Според него в изкуството апологетиката е противопоказна. Обикновеното, нормалното, привидно нецърковно писане, в което е заложено истинското зърно, всъщност върши повече работа. Като разказите на Йовков, в които откриваме отношението на човека към човека.
"В крайна сметка това е една тема, която ни определя веднъж като човеци и втори път като български човеци. Тъй че най-нормалното нещо е тя да присъства в дневния ред на обществото – в медиите и сред нас в делничните ни разговори и прочее“, твърди Ангел Иванов. Той е на мнение, че "да говориш прекалено, още повече да говориш скучно за такава тайна, каквато е вярата и личната връзка на човека с Бога, може значително да навреди на хората, отколкото да им помогне".
Защо в днешно време ни е трудно да не влизаме в осъждане, да коментираме и изобличаваме процеси, а не личности? Защо съмнението, една от най-характерните човешки черти, е сред нужните ни съставки за връзка с Бог? Защо се доближаваме до Него много повече, когато сме най-грешни? Защо в тишината, в мълчанието си казваме онова, което с думи не можем? Кога компромисите са допустими във вярата и колко малко ни трябва всъщност, за да разберем, че любовта е истината?
Чуйте за всичко това в звуковия файл.
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече недалече от центъра, мястото е закътано сред стари фабрики и скоростни градски магистрали. Излъчва обаче уюта на провинциален квартал. Светлината и ароматът са особени; като че ли още ехтят гласовете на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg