Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Валери Велев:

Голям скок в броя на заболелите с варицела

Рязък скок в броя на случаите на варицела през последните седмици у нас отчитат здравните власти.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Валери Велев, той завършва Медицинския университет в София и през 2003 г. започва работа като асистент в Катедрата по биология на МУ-София. По-късно се мести в детската клиника на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Киров“ в столицата.

"Натрупа се един доста голям брой хора, главно деца, които не са се срещали с варицелния вирус. Нямат имунитет срещу него и сега, когато Covid-19 отстъпи и спряхме да спазваме каквито и да е мерки, върнахме се към нормалния начин на живот, варицелата също се върна“, казва доц. д-р Валери Велев. Той допълва, че 2/3 са заразени деца над едногодишна възраст. Срещат се и възрастни пациенти.

доц. д-р Валери Велев"При възрастните инфекцията протича по-дълго време с висока температура и доста по-обилен обрив. Усложненията са еднакви и при децата, и при възрастните. Най-често става дума за пневмония в хода на самата варицела, която може да се познае по тежката суха кашлица, която започва към средата на боледуването и едно рязко вторично покачване на температурата. 

Другото усложнение е погрешният съвет, болният от варицела да не се къпе. Напротив, той трябва да се къпе всеки ден, защото по този начин отмива бактериалния филм от кожата си“, споделя доц. д-р Валери Велев.

Той посочва, че колегите в извънболничната помощ прибягват още в началото на заболяването към симптоматично лечение. Това е едно от малкото вирусни заболявания, към които има етиологичен препарат, т.е. препарат, директно насочен към унищожаване на вируса. Ако пациентът започне да приема антивирусния препарат 36-42 часа след проявата на заболяването в продължение на пет дни, заболяването протича много по-леко.

Чуйте доц. д-р Валерий Велев в звуковия файл.

Снимки – Pixabay и личен архив


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05