Носителят на наградата "Предприемач в науката" на фондация "Карол Знание" е инж. Петко Стоев, докторант в секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН. Неговият проект е отличен с парична награда в размер на 30 000 лв. Докторантът е основател и на стартъп компанията с предмет на дейност създаване и генериране на високотехнологични кибер-физични решения и продукти, подобряващи качеството на живота на хората.
Разработката е прототип на робот тип екзоскелет, който ще помага за рехабилитация на пациенти в процеса на възстановяване след инсулт или злополуки. Роботизираната ръка ще допринесе за подобряване на методите за роботизирана рехабилитация. Ще се решат проблеми свързани с постоянно наблюдение от медицинско лице, като за това системата ще записва данни от проведените процедури и ще изпраща отчети за напредъка на всеки пациент след приключване на всяка процедура.
Детската мечта на младия учен е да бъде инженер по роботика, като създава продукти, които решават различни по естество проблеми. Идеята да разработи роботизираната ръка идва, след като негов близък приятел преживява тежък инцидент и има нужда от възстановителни процедури.
"Най-важната иновация при този робот е, че пациентите, които имат нужда от възстановяване след инсулт, тежки злополуки или след счупвания в крайниците, ще могат да се възстановяват пълноценно в домашни условия“, казва Петко Стоев.
Младият изобретател допълва, че в момента тече процес на патентоване и сертифициране. В момента роботът се внедрява за клинично тестване и е преминал през валидация в лаборатория. Роботизираната ръка извършва пълния набор от естествени за ръцете движения, като дава възможност за извършване на рехабилитация от дистанция.
Чуйте повече в звуковия файл.Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg