Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Янев: Културата не е като дейностите на пазара

Новият носител на “Сирак Скитник“: Имам странна и необяснима слабост към радиото

Голямата награда "Сирак Скитник" бе връчена на Емил Янев от вицепрезидента Илияна Йотова
Снимка: БНР

Носител на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2022 година е Емил Янев за предаването "Трамвай по желание". В присъствието на генералния директор на БНР Милен Митев, вицепрепрезидента на България Илиана Йотова и на столичния кмет Йорданка Фандъкова БНР даде годишните си награди.

“В моите очи и уши радиото звучи прекрасно, както винаги е било. Аз имам някаква странна и необяснима слабост към радиото, която се прояви чак в последните петнайсет години в работата ми като журналист“, казва носителят на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2022 година в ефира на предаването “Нашият ден“.

“В предишното си битие бях пишещ журналист, но една среща с Юлия Гигова промени хода на нещата. Ние с моя приятел и колега Кин Стоянов започнахме още с реставрирането на Радио София да правим няколко формата. Нашият екип, екип “Инфохолици“, както го наричаме ние, не е наследил готови предавания, а създадохме оригинални формати като – “Часът на инфохолиците“, “Риалити роман“, като “Различният до мен“, което е предаване за хора с увреждания, а също и като “Софийският тебеширен кръг“, посочва още той и подчертава:

Това е вече четвърти “Сирак Скитник“ за тези формати. Три от тях се сдобиха с наградата още преди повече от 10 години. “Трамвай по желание“, както и другите изброени предавания, са 100% собственост на БНР“, посочва още той.

“Аз лично не съм кандидатствал за тази награда, а номинацията ми е издигната от възможно най-вътрешната структура на БНР, “Архивният фонд“ и нейния директор Тони Митов.

Това е така, защото много голяма част от предаванията на “Трамвай по желание“ между 2007 и 2014 г. влизаха в Златния фонд на БНР. Това се случваше поради тяхната подчертана значимост, което беше обществена оценка, а не моя, а и поради характера на гостите, които влизаха в предаването.


Последните си интервюта в “Трамвай по желание“ дадоха хора от калибъра на Тодор Колев, на Коста Цонев на Петър Гюзелев и редица други. Това бяха интервюта буквално седмици преди кончината им“, казва още той.

“Оцеляването на културата и на тези, които я създават, е проблем, който трябва да се контролира от държавата, от нацията, даже от обществото, за да може и тези, които не искат да носят икономическата си независимост, а имат качества, да могат да ги развият. Така е в цял свят. Културата не е като дейностите на пазара“, казва още Янев в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45