Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франц Шуберт – проникновеният мелодик

На 31 януари 1797 г. в Химелпфортгрунд, тогава предградие на Виена, в семейството на Мария Елизабет Виец и енорийския учител и директор на училището в Лихтентал Теодор Шуберт се ражда Франц Петер Шуберт, познат днес като австрийския ранен романтик и, може би, последен представител на класицизма. Въпреки че остава сравнително непознат за широката музикална общественост на своето време, той бива преоткрит чрез творчеството си от следващите генерации композитори, изпълнители и теоретици, които, вдъхновени от музиката му, активно я популяризират чрез своите интерпретации, изследвания и издания, за да може тя днес да се радва на заслужено признание и внимание.

За своя кратък живот, продължил едва 31 години, Франц Шуберт създава колосално по обем творчество, съизмеримо по количество и дори в известна степен надвишаващо това на гениалния му предшественик Волфганг Амадеус Моцарт: над 630 вокални опуси в жанра на светската и сакрална музика, инструментални солови и камерни творби, музикално-сценични и симфонични произведения.

В изданието си на 31 януари, вторник, от 19.30 ч. предаването "Студио музика" е посветено на музиката на гениалния австрийски романтик Франц Шуберт в деня на неговото рождение. Своите наблюдения върху различните аспекти на творчеството му в предаването споделят мецосопраното Десислава Христова, пианистката д-р Анжела Тошева и диригентът д-р Иван Стоянов, а неповторимата музика на Шуберт ще звучи в изпълненията на Мария Калас, Джеси Норман, хор „Арнолд Шьонберг“ с диригент Ервин Ортнер, хор и Камерен оркестър на Лозана под диригентството на Мишел Корбоз, Алфред Брендел, Андраш Шиф, Анжела Тошева, Мстислав Ростропович, Бенджамин Бритън и Берлинската филхармония под палката на двама от най-бележитите диригенти на нашето време: Карл Бьом и Херберт фон Караян.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40