На 31 януари 1797 г. в Химелпфортгрунд, тогава предградие на Виена, в семейството на Мария Елизабет Виец и енорийския учител и директор на училището в Лихтентал Теодор Шуберт се ражда Франц Петер Шуберт, познат днес като австрийския ранен романтик и, може би, последен представител на класицизма. Въпреки че остава сравнително непознат за широката музикална общественост на своето време, той бива преоткрит чрез творчеството си от следващите генерации композитори, изпълнители и теоретици, които, вдъхновени от музиката му, активно я популяризират чрез своите интерпретации, изследвания и издания, за да може тя днес да се радва на заслужено признание и внимание.
За своя кратък живот, продължил едва 31 години, Франц Шуберт създава колосално по обем творчество, съизмеримо по количество и дори в известна степен надвишаващо това на гениалния му предшественик Волфганг Амадеус Моцарт: над 630 вокални опуси в жанра на светската и сакрална музика, инструментални солови и камерни творби, музикално-сценични и симфонични произведения.
В изданието си на 31 януари, вторник, от 19.30 ч. предаването "Студио музика" е посветено на музиката на гениалния австрийски романтик Франц Шуберт в деня на неговото рождение. Своите наблюдения върху различните аспекти на творчеството му в предаването споделят мецосопраното Десислава Христова, пианистката д-р Анжела Тошева и диригентът д-р Иван Стоянов, а неповторимата музика на Шуберт ще звучи в изпълненията на Мария Калас, Джеси Норман, хор „Арнолд Шьонберг“ с диригент Ервин Ортнер, хор и Камерен оркестър на Лозана под диригентството на Мишел Корбоз, Алфред Брендел, Андраш Шиф, Анжела Тошева, Мстислав Ростропович, Бенджамин Бритън и Берлинската филхармония под палката на двама от най-бележитите диригенти на нашето време: Карл Бьом и Херберт фон Караян.
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg