Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. В резултат на това те излизат подготвени на пазара на труда, което допринася за започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане.
"Дуалната форма на обучение е един нов метод на обучение за придобиване на допълнителни знания и изграждане на практически умения у учениците. Втора година работя по тази форма на обучение и бих казала, че тя е изключително полезна за младите хора."
Това казва в "Нашият ден“ инж. Цветана Петканчева, учител по професионална подготовка в Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов", гр. Сопот.
"Всички специалности, които се предлагат като обучение в нашето училище, имат дуална форма на обучение. Летните практики всички ученици провеждат по фирми, профилирани за дадените специалности“, посочва Цветана Петканчева.
Тя допълва, че в рамките на учебната година специалност "Мехатроника“ провежда практическото обучение в две машиностроителни фирми. Докато останалите специалности – "Компютърна техника", "Хляб и хлебни изделия" и "Сладкарски изделия" – провеждат обучението си на територията на Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов".
Ползите от дуалната форма на обучение позволяват на учениците да имат реална перспектива, а бизнесът покрива необходимостта си от кадри. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. Но едновременно с това те изграждат трудови навици, които в бъдеще биха улеснили достъпа им до пазара на труда.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg