Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Коста Костов

Преди да говорим за кислорода, нека осигурим кислородни концентратори

На крачка сме от реимбурсирането на кислородните концентратори за домашна употреба

проф. д-р Коста Костов
Снимка: Личен архив

Доколко когато говорим за кислородотерапията, трябва да разграничим, че кислородните концентратори са медицински изделия и могат ли те да преминат към списъка за помощните средства? Ако не могат, как се осъществява проследяването и самата кислородотерапията в домашни условия, това коментира в "Нашият ден“ д-р Коста Костов, професор по белодробни болести и консултант на УМБАЛ “Света Анна”.

Той посочва, че болните с дихателна недостатъчност са в неравностойно положение. Те самите премиват през ТЕЛК периодично и получават съответната степен на инвалидност. Всеки един от тях се нуждае от кислороден концентратор. Защото – да, концентраторите не са бастуни, не са колички, но в същност са. Защото без тази количка, без този бастун, наречен кислороден концентратор, пациентът не може да се придвижи, защото има тежка дихателна недостатъчност и физически дефицит.

"За съжаление кислородът не е в кислородния концентратор. Той не съдържа кислород. В този смисъл за мен е крайно неудачно и крайно необяснимо да разделяме кислорода, който се осигурява чрез концентратора на пациента, да отделяме това немедикаментозно средство от апарата, в случая кислородният концентратор, който го осигурява“, допълва проф. Костов.

Според него алгоритми, препоръки, направления и всякакви ръководства, които се ползват при използване на кислород в домашни условия, съществуват и всеки един пулмолог е длъжен да ги познава.

"Когато сме на крачка от реимбурсирането и има искане от НЗОК, да се дадат необходимите критерии. Не бива да бягаме в терминологични обяснение, как това е медицинско изделие, как това не е помощно средство. Как тук става въпрос за немедикаментозно лечение и че това е опасно“, казва още пулмологът.

Според него претенциите на Българското дружество по белодробни болести, че кислородът е немедикаментозно средство и по тази причина, то не може да бъде медицинско изделие, са неоснователни.

"Преди да говорим за кислорода, ние трябва да осигурим апарата, през който да се подава. Този въпрос стои и една крача е необходима това да се случи. После ще говорим какви са критериите и как трябва да се използва“, твърди проф. Костов.

Целият разговор с проф. д-р Коста Костов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велико Търново предстои прожекция с дискусия за трафика на хора

В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..

публикувано на 28.04.25 в 15:53
Красимир Янков

Красимир Янков: Когато властта е в много ръце, резултатът е хилав

Красимир Янков е бивш народен представител от БСП в три Народни събрания. През ноември 2024 г. заедно със съмишленици обяви създаването на Гражданско движение за президентска република. Целта му е промяна на държавното устройство чрез национален референдум, който да въведе президентска република в България. "Много съм доволен от периода, в който бях в..

публикувано на 28.04.25 в 14:25
Арх. Петър Петров

Арх. Петър Петров: Недвижимото културно наследство е геном на нашето общество

На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..

публикувано на 28.04.25 в 10:35

Бъдещето на софийските подземия – дискусия, изложба и 3D изживявания

Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..

обновено на 28.04.25 в 09:34

Здравето и безопасността на работното място в дигиталната ера

Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..

публикувано на 28.04.25 в 09:33