Доколко когато говорим за кислородотерапията, трябва да разграничим, че кислородните концентратори са медицински изделия и могат ли те да преминат към списъка за помощните средства? Ако не могат, как се осъществява проследяването и самата кислородотерапията в домашни условия, това коментира в "Нашият ден“ д-р Коста Костов, професор по белодробни болести и консултант на УМБАЛ “Света Анна”.
Той посочва, че болните с дихателна недостатъчност са в неравностойно положение. Те самите премиват през ТЕЛК периодично и получават съответната степен на инвалидност. Всеки един от тях се нуждае от кислороден концентратор. Защото – да, концентраторите не са бастуни, не са колички, но в същност са. Защото без тази количка, без този бастун, наречен кислороден концентратор, пациентът не може да се придвижи, защото има тежка дихателна недостатъчност и физически дефицит.
"За съжаление кислородът не е в кислородния концентратор. Той не съдържа кислород. В този смисъл за мен е крайно неудачно и крайно необяснимо да разделяме кислорода, който се осигурява чрез концентратора на пациента, да отделяме това немедикаментозно средство от апарата, в случая кислородният концентратор, който го осигурява“, допълва проф. Костов.
Според него алгоритми, препоръки, направления и всякакви ръководства, които се ползват при използване на кислород в домашни условия, съществуват и всеки един пулмолог е длъжен да ги познава.
"Когато сме на крачка от реимбурсирането и има искане от НЗОК, да се дадат необходимите критерии. Не бива да бягаме в терминологични обяснение, как това е медицинско изделие, как това не е помощно средство. Как тук става въпрос за немедикаментозно лечение и че това е опасно“, казва още пулмологът.
Според него претенциите на Българското дружество по белодробни болести, че кислородът е немедикаментозно средство и по тази причина, то не може да бъде медицинско изделие, са неоснователни.
"Преди да говорим за кислорода, ние трябва да осигурим апарата, през който да се подава. Този въпрос стои и една крача е необходима това да се случи. После ще говорим какви са критериите и как трябва да се използва“, твърди проф. Костов.
Целият разговор с проф. д-р Коста Костов можете да чуете в звуковия файл.В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg