Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Недев:

Възможно ли е ранно диагностициране на рака на белия дроб?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Ракът на белия дроб е водеща причина за смърт от онкологични заболявания в световен мащаб. В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост" стартира Програма за ранно диагностициране на рак на белия дроб.

Целта на профилактична програма е ранно диагностициране и по-ранно започване на лечение, което от своя страна да доведе до удължаване на преживяемостта и качеството на живот сред рисковите групи.

Единственият подходящ метод за ранно диагностициране на рака на белия дроб е компютърната томография, към която трябва да има разработен специализиран нискодозов клиничен протокол.

"Лечението и превенцията са два изключително важни аспекта на това какво правим с пациентите с рак, но това са две абсолютно различни неща. За да има лечение, трябва да има заболяване. А скринингът се прави не на хора със заболяване, а на хора, които са здрави или поне изглеждат здрави“, посочва д-р Николай Недев, началник Отделение по лъчелечение и радиохирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост".

"Ракът на белия дроб, който е изключително агресивно заболяване, е лечим в началните си стадии. Проблемът е, че той не причинява никакви симптоми, трябва да изберем една голяма група пациенти, които да изследваме, с надеждата да намерим тези, които имат ранно заболяване“, казва д-р Недев.

Нискодозовата компютърна томография е подходяща за пациенти, които имат повече от 40 пакет/години история на пушене. Ако се изпушва един пакет на ден цигари в рамките на една година, ви дава една пакет/година. Ако пушите два пакета на ден, тогава за една година успявате да съберете две пакет/години. Или ако са пушили по две кутии, тогава са необходими 15 години, за да се развие рак на белия дроб.

"Модерната терапия включва два или три начина на лечение за един и същи вид рак. Малко са терапиите, които могат да го излекуват сами по себе, освен ако не е много ранен стадий“, посочва д-р Недев.

Ракът на простата

Според специалиста по радиационна онкология ракът на простата е широкоспектърно заболяване. Необходимо е да се диференцират пациентите, в които този рак ще бъде истински агресивен и потенциално може да вземе живота на пациента. В България не се оценява достатъчно истински рискът от рак на простатата.

"По един начин той изглежда при 60-годишен мъж, който все още е активен във всяко едно отношение. И по съвършено друг начин изглежда в един 81-годишен мъж“, допълва д-р Недев.

През последните години образното водене на лъчетерапията, повишаването на дозата, с цел да получим по-добри крайни резултати по отношение на контролиране на тумора, нещата доста напреднаха. В България има няколко отделения, които могат за предоставят истински модерна лъчетерапия като перкутанно лечение.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47