Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Недев:

Възможно ли е ранно диагностициране на рака на белия дроб?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Ракът на белия дроб е водеща причина за смърт от онкологични заболявания в световен мащаб. В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост" стартира Програма за ранно диагностициране на рак на белия дроб.

Целта на профилактична програма е ранно диагностициране и по-ранно започване на лечение, което от своя страна да доведе до удължаване на преживяемостта и качеството на живот сред рисковите групи.

Единственият подходящ метод за ранно диагностициране на рака на белия дроб е компютърната томография, към която трябва да има разработен специализиран нискодозов клиничен протокол.

"Лечението и превенцията са два изключително важни аспекта на това какво правим с пациентите с рак, но това са две абсолютно различни неща. За да има лечение, трябва да има заболяване. А скринингът се прави не на хора със заболяване, а на хора, които са здрави или поне изглеждат здрави“, посочва д-р Николай Недев, началник Отделение по лъчелечение и радиохирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост".

"Ракът на белия дроб, който е изключително агресивно заболяване, е лечим в началните си стадии. Проблемът е, че той не причинява никакви симптоми, трябва да изберем една голяма група пациенти, които да изследваме, с надеждата да намерим тези, които имат ранно заболяване“, казва д-р Недев.

Нискодозовата компютърна томография е подходяща за пациенти, които имат повече от 40 пакет/години история на пушене. Ако се изпушва един пакет на ден цигари в рамките на една година, ви дава една пакет/година. Ако пушите два пакета на ден, тогава за една година успявате да съберете две пакет/години. Или ако са пушили по две кутии, тогава са необходими 15 години, за да се развие рак на белия дроб.

"Модерната терапия включва два или три начина на лечение за един и същи вид рак. Малко са терапиите, които могат да го излекуват сами по себе, освен ако не е много ранен стадий“, посочва д-р Недев.

Ракът на простата

Според специалиста по радиационна онкология ракът на простата е широкоспектърно заболяване. Необходимо е да се диференцират пациентите, в които този рак ще бъде истински агресивен и потенциално може да вземе живота на пациента. В България не се оценява достатъчно истински рискът от рак на простатата.

"По един начин той изглежда при 60-годишен мъж, който все още е активен във всяко едно отношение. И по съвършено друг начин изглежда в един 81-годишен мъж“, допълва д-р Недев.

През последните години образното водене на лъчетерапията, повишаването на дозата, с цел да получим по-добри крайни резултати по отношение на контролиране на тумора, нещата доста напреднаха. В България има няколко отделения, които могат за предоставят истински модерна лъчетерапия като перкутанно лечение.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40