Кислородните апарати за домашна употреба са заложени в списъка на медицинските изделия на Здравната каса от 2020 г. От 1 юни 2020 г. НЗОК трябваше да започне да заплаща кислородните апарати за домашна употреба за белодробно болните пациенти с хронична дихателна недостатъчност.
Според д-р Йорданка Пенкова, изпълняващ длъжността управител на Здравната каса, до края на миналата година не е имало търговци, пожелали да предоставят такива медицински изделия. Това заяви тя пред депутатите от здравната комисия по време на изслушване във връзка с достъпа на пациенти с дихателна недостатъчност до домашно кислородолечение.
В становище на Българското дружество по белодробни болести от 16 декември 2022 г. е записано, че кислородолечението е метод за немедикаментозно лечение и не бива да се разглежда като помощно средство.
Кислородолечение у дома - кога?
"Българското дружество по белодробни болести е една неправителствена организация. Такава организация могат да си направят всички, които имат определени интереси в определена област. Без да поставям тяхната експертност в областта на белодробните болести, съм изключително изненадана, че някой си позволява да даде становище за нещо, което изначално не разбира. Нека да поясня, в България действа Законът за медицинските изделия. Отделно, бидейки член на ЕС, има регламент, който касае медицинските изделия. Кислородният концентратор по дефинициите на закона е вид медицинско изделие, макар и кислородът, който той подава, да не е регистриран като лекарствен продукт."
Това заяви в интервю за БНР адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
Според нея решението на проблема е повече от ясно. Включването на това медицинско изделие в списъка с такива, които ще се реимбурсират, става по реда на Наредба № 10 от 2009 г.
"Случващото се показва липса на експертност, липса на загриженост за живота и здравето на тези хора и бягство от отговорност“, допълва Мария Петрова.
Производителите, дистрибуторите и търговците на тези кислородни концентратори, трябва да са регистрирани и лицензирани в Изпълнителната агенция по лекарствата, както повелява законът. От там нататък се подава необходимият набор от документи в Надзорния съвет на Здравната каса. Вижда се какъв брой пациенти касае това. Дали има бюджет за заплащането на тази медицински изделия. Прави се оценка на това какви ще са ползите и негативите от реимбурсацията на един такъв апарат.
Процедурата е стартирана и оттук нататък всичко зависи от решенията на НЗОК.
"Ако те са благоразумни и приемат да реимбурсират да дадат финанси за това лечение, ако не – за всички заинтересовани пациенти остава възможността да оспорим тези решения в съда, така както сме правили през годините и сме постигали успех за лечението на немалко групи уязвими пациенти", казва още адвокат Петрова.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg