Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Нанева:

Какво означава да се бориш за глътка въздух всеки ден?

С инвалидна пенсия не може да си позволиш кислороден апарат

Милена Нанева
Снимка: Личен архив - ФБ

Невъзможната или възможната кислородотерапия в домашни условия. Кислородните апарати са заложени в бюджета за медицински изделия на НЗОК от 2021 г. Дали през тази година НЗОК ще започне да заплаща кислородните апарати за домашно лечение? В "Нашият ден“ Милена Нанева, пациент с пулмонална хипертония, разказва за ежедневната битка за въздух и нуждата от такъв апарат. От 2006 г. тя живее с това рядко белодробно заболяване.

"Вече седемнадесет години моят ежедневен спътник е кислородният концентратор“, казва тя.

Споделя, че единственото спасение за нея е кислородната терапия, която подпомага и дава тонус, за да продължи деня. Понякога е трудно да се обслужваш сам, защото умората стига до такава степен, предизвикана от недостига на кислород.

Всеки един пациент като Милена Нанева използва кислороден концентратор, който е предназначен за домашна употреба. Но за да продължат да бъдат активни, някои пациенти използват и мобилни апарати.

През ръцете на Милена за дългия 17-годишен период са минали четири кислородни концентратора. 

"Искам хората, които са в комисиите за реимбурсиране на кислородните апарати, да помислят за болните хора. Да помислят как те страдат и да си дадат сметка, че са нелепи изказвания от сорта, че някой може да почине, когато някой използва кислороден концентратор в домашни условия", посочва Милена Нанева.

Тя допълва, че с инвалидните пенсии, които получават пациентите с редки белодробни заболявания, е непосилно да се осигури кислороден концентратор или т.нар. "наш въздух".

Чуйте целия разговор с Милена Нанева в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04