Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът:

Маестра Любомира Александрова: С его или без – красотата и талантът се виждат

Удивително и респектиращо е, че Смесеният хора на БНР стана на 70 години

Любомира Александрова - диригент на Смесения хор на БНР
Снимка: Ани Петрова

"Добре е да загърбваме егото и да вървим по пътя си, каквито сме. С его или без – красотата и талантът се виждат" – Така мисли маестра Любомира Александрова.

За хорово изкуство с днешна дата – за имената, юбилеите, сцената, смисъла и признанието на таланта – "Разговорът" е с диригента на Смесения хор на БНР Любомира Александрова.

"Хоровото изкуство е изкуство на обединението. Ако хората помежду си не са мислещи в една посока, не преглътнат личното си его, не може да съществува това изкуство. Много условия са необходими. На първо място, финансови и битови условия, за да съществуват такива състави. На второ място – талантливи певци. Що се касае до самодейното изкуство, там е по-специфично, то трябва да бъде подпомагано с изяви, каквито имаше много в минало време, когато имаше безкрайно много детски хорове. А това е всъщност истината за съществуването на хоровото изкуство. От там се започва. Когато у децата се възпита това чисто отношение към музиката, тази необходима за това изкуство самодисциплина, да се научат децата на професионална и човешка дисциплина, на етика и добри взаимоотношения. В един детски хор това се възпитава и се отразява на целия живот, защото има подставени такива взаимоотношения, които се градят на обща цел и на единомислие." 

Смесеният хор на БНР

Смесеният хор на БНР

"Удивително и респектиращо е, че Смесеният хора на БНР стана на 70 години. Да се съхрани един такъв творчески колектив, уникален за България, защото неговата функция не е само концертна, но и звукозаписна, наистина е удивително и много ценностно! И това се дължи точно на ръководствата на тази изключителна институция. БНР е и продуцент на всички музикални състави. Така се съхраняват и произведенията на българските композитори – това е мисия и на нашия състав.

Всички концерти в предстоящия сезон са подчинени на 70-годишнината от основаването на Смесения хор. Освен това има и 100-годишнина от рождението на основателя на този хора маестро Михаил Милков, който повече от 40 години е работил със състава. Заедно са преживели звездни моменти с много турнета в цяла Европа и по света. Една история, която наистина е славна, защото този състав е представял българското хорово изкуство по света." 

Маестра Любомира Александрова разказа и за предстоящите изяви на Смесения хор.

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45