Медиацията се разглежда като щадящ за гражданите инструмент за разрешаване на споровете, основан на принципа за доброволно и активно участие на страните във вземането на решения за изхода от конфликта, постигнато чрез взаимно съгласие. За разлика от решението, принудително наложено чрез авторитета на съдебната институция. По данни на Професионалната асоциация на медиаторите в България има над 50% успеваемост при разрешаването на спорове, преди да са навлезли в съдебна фаза. Статистиката показва, че при 35-40% от случаите страните със семейни спорове са се възползвали от медиация. А професията медиатор като че започва да се превръща в успешна професия.
Преди дни Народното събрание прие на второ четене Закона Закона за медиацията. Какви ще бъдат последиците от приетите в пленарна зала промени и каква е ролята на медиатора, когато липсва диалог?
Адв. Свилена Димитрова, член на УС на Професионалната асоциация на медиаторите в България, коментира в предаването "Законът и Темида":
Измененията
"Това е една сериозна стъпка за по-активното използване на медиацията от гражданите в рамките на съдебната система. Беше предвидено по редица дела медиацията да се провежда чрез задължително напътстване от съда към първа обща среща, а по група дела такова напътстване да бъде извършено след преценка на съда. Това е ново изменение – до този момент не е имало такава възможност. Сега в рамките на Плана за възстановяване и развитие ще бъде разработена на практика и платформата, въз основа на която тези медиации ще могат да се осъществят в цялата страна. Т.е. сега това се превръща в държавна политика и това е голяма стъпка."
Прогнози
"Задължителната медиация при конкретни спорове и конфликти за разтоварването на съда е една от огромните цели, които България си е поставила в рамките на Плана за възстановяване. Това ще допринесе и гражданите да бъдат по-подсигурени в начина, по който се развиват техните спорове и възможно за по-бързо достигане до решения. Медиацията е инструмент, който ще им отвори вратите и пътя към преговори, които те не са успели да постигнат предварително и извънсъдебно. Статистиките са насърчително в посока на това да имаме облекчаване на съдебната система и бързината на съдопроизводството. Предвижда се законът да влезе в сила от средата на 2024 г., за да могат да се извършат всички необходими подготвителни действия както нормативно, така и по места в районните съдилища – да се създаде организация на медиаторите, на съдебните координатори и на самите съдилища. Това е първата фаза на една много голяма съдебна реформа."
За това възможно ли е да бъдат напълно доволни и двете страни и за намирането на балансирано решение, изгодно и за двете страни; кой може да бъде съдебен медиатор; при какви казуси медиацията е най-успешна при решаването на семейни спорове; за промените в Гражданския процесуален кодекс за разноските по процедура за медиация; за свободно достъпните медиационни центрове; какво показва европейската практика за медиацията и какъв пример можем да вземем от европейския опит – чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимка – cie.bg и БНР
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg