Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

127 години Библиотечна сбирка на Националната художествена академия

Изложбата "От страница на страница..." отбелязва 127-годишнината на Библиотечната сбирка на Националната художествена академия. Експозицията в галерия "Академия", НХА, е специално подготвена за празника, за да представи архивния фонд на книгите за изобразително изкуство в България и запазеното богато наследство.

Библиотечната сбирка, събирана и опазвана в продължение на много десетилетия, заема достойно място в историческото развитие и утвърждаването на Художествената академия в София. По своето съдържание тя се смята за най-старата библиотека с най-богат специализиран фонд от литература за изобразително изкуство.

Още в началото на създаването на първото висше училище за изкуства в България, в неговия минималистичен модел е предвидено обособяване на библиотечна сбирка. Значима стъпка, която пряко допринася за реализиране на академичната мисия на институцията през следващите десетилетия.

Със своята 127-годишна история сбирката на Художествената академия от издания по въпроси на изобразителното изкуство днес стои достойно на българската информационна карта – отдавна утвърдена като водеща информационна институция на пластическите изкуства в страната. По своята специфика тя е уникална, тъй като притежава многотомни издания по история на изкуството, повечето библиографска рядкост, и стотици изключително ценни книги и албуми.

Експозицията "От страница на страница..." се фокусира върху създаването на специализирана Библиотечна сбирка и нейното развитие във времето. Това е един все още слабо проучен процес, който обаче представлява съществена част от историята на образователната институция.

Експонирани са запазени архивни документи, фотографии и редки издания по изобразително изкуство, които ни връщат назад във времето. Това е опит на кураторите да изяснят и редица неизвестни.

Представят се значими етапи и аспекти – обособяването на библиотечен фонд през 1896 г., организирането му като съвременна научна библиотека и обогатяването му през годините, неговият принос за оформянето на Художествената академия като един от първите културно-просветни центрове след Освобождението и първата половина на ХХ век.

Проектът е финансиран по Програмата за научната и художествено-творческата дейност на Националната художествена академия за 2022 година.

Екип: д-р Милена Балчева-Божкова (ръководител на проекта и куратор на изложбата), доц. д-р Ненко Атанасов (куратор на изложбата и автор на знака, дизайна и оформлението), ст. преп. д-р Росен Тошев (фотограф), Анелия Георгиева и Лиляна Иванова (проучване на библиотечния архив и селекция на изданията), Силвия Милославова (редактор, коректор, преводач).

Кураторите на изложбата – изкуствоведът д-р Милена Балчева - Божкова, уредник на музейната сбирка на НХА и доц. д-р Ненко Атанасов, преподавател в катедра "Плакат и визуална комуникация“ при Академията, разказаха в "Артефир" за най-ценните издания и артефакти в Библиотечната сбирка на Художествената академия и нейното развитие през годините.

Експозицията "От страница на страница..." продължава до 17 февруари в галерия "Академия", НХА.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки и информация – галерия "Академия", НХА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пойни птици" – новата стихосбирка на Владислав Христов с премиера в Пловдив

Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..

обновено на 25.02.25 в 09:50
Регионален исторически музей

Боевете край Стара Загора: Изложба, която разказва история

Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..

обновено на 25.02.25 в 09:40

Тенори срещу сопрани: Музикален дуел с блясък и страст

Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..

обновено на 25.02.25 в 09:28

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50