На гости в предаването "Контемпо" е пианистът и композитор Мартин Марков във връзка с представянето на новия му албум "Strivings". Разговорът започна с описанието на името на албума "Стремежи":
"Заглавието на пиесата "StandArt" крие няколко значения: Това е един постулат - изкуството да пребъде. Аз съм и джазов музикант и се заигравам със значението на думата, защото в джазовата музика усвояването на оригинални американски композиции, наречени стандарти, е от основно значение да си добър джазов музикант. Тъй като съм свирил много стандарти, това е някакъв мост между класическата и джазова музика".
На въпроса какво е посланието на "Семейна соната", Мартин Марков отговаря: "Семейството е една важна тема в живота ми и специално тази пиеса е програмна музика – писал съм я за моето семейство. Първата тема представя едното ми дете, втората тема – другото ми дете. Творбата започва с въведение, което композирайки мислех за моята съпруга – за нашето запознанство и нашите емоции. Семейна соната започва като диалог между мъж и жена и сливането на диалога в емоционални трели. След това се появява темата на дъщеря ми, чийто характер се опитах да обрисувам музикално, а след това се появява и темата на другото ми дете. Подходил съм по-модернистично към сонатата, мислейки си за Джон Кейдж, чийто сонати знаем че са кратки и не са в типичната класическа форма. В модерната музика сонатната форма има доста широко понятие. Тази пиеса е една моя голяма любов и голям ежедневен ангажимент, изобразен музикално."
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg