Днес се навършват 150 години от обесването на Васил Иванов Кунчев – Левски. Апостолът на свободата. Дяконът. Иконата на България, която продължава да търси своя храм.
Връщаме се там на 6 февруари през 1873 година по стар стил. Мразовит и все още неразчетен докрай със събития и посланията си ден. Според историци и изследователи за живота и делото на Апостола отбелязването на гибелта на Левски в официалния календар на България на 19 февруари по нов стил е нелепа техническа грешка, която е важно да бъде поправена. Била допусната при преминаването от Юлианския към Григорианския календар.
Дали са случайни спуснатите от времето и хората завеси пред прочитането на реалните събития и реалната личност на Апостола? Имената му са много, а символът трагичен.
150 години след обесването на Васил Левски в "Тerra култура“ можете да чуете откъс от последното радиоинтервю на Петър Димков. Български офицер, останал в историята като народен лечител и родоначалник на ирисовата диагностика в България.
Съхраненият в Златния фонд на БНР запис с треперещо вълнение глас за иконата Левски говори друга българска икона. И се пита защо имената на предателите на Апостола на свободата са съзнателно заличени?
Записът е направен в дома на Петър Димков половин година преди да отпътува от този свят. Гласът му, тъгата в него, както и звукът от неволно докоснатия микрофон при жестикулация, съпътстват в този откъс история. Дата е 15-и, месецът – април, годината – 1981.
Кои са предатели на Левски и дали този информация се пази в Османския архив? Петър Димков напомня, че към делото, съхранено в този архив, е имало 6 тетрадки, като в последната са били имената на всички шпиони българи, наградени от Султана. Но ключова част от този архив е изгорена на гара Побит камък.
Лечителят на България сякаш завещава истината за предателите на Левски да стане лек за народа български.
Чуйте повече в звуковия файл."Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg